ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Válság, élelmiszer, éhínség

Egyszerre tapasztalhatjuk a pénzügyi világválság, az éghajlat- és energiaválság, és az élelmiszerválság lesújtó hatásait. Az alultápláltak száma elérte a 963 milliót, ami a világ össznépességének közel 15 százaléka.
Létrehozva: 2009. augusztus 31., 12:02 | Utoljára frissítve: 2009. augusztus 31., 12:19
nyomtat küld

Hármas szorítás

Mára már egyértelműen látszik, a többszörös válságok korát éljük. Szakemberek és publicisták gyakran "hármas szorításról" beszélnek, rámutatva, hogy egyszerre tapasztalhatjuk a pénzügyi világválság, az éghajlat- és energiaválság, és végül, de semmiképpen sem utolsó sorban, az élelmiszerválság lesújtó hatásait. Bár ez utóbbiról az elmúlt egy-másfél évben igen sokat cikkeztek, az "újabb" (az amerikai jelzáloghitel-rendszerből elinduló) pénzügyi-válság kitolta a figyelem központjából az élelmiszer helyzetet. Pedig emlékezhetünk, néhány éve az ENSZ 82 országot volt kénytelen figyelmeztetni arra, hogy vészesen fogynak az élelmiszer- tartalékai, miközben világszerte az élelmiszer árak megduplázódtak.

Számok

Bár ritkábban beszélünk róla, és tán az új bolti árakat is megszoktuk már, a számok egy valóban súlyos helyzetről árulkodnak. A FAO (Food and Agriculture Organization - az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete) legújabb jelentése szerint az alultápláltak száma elérte a 963 milliót, ami a világ össznépességének közel 15 százaléka. Nem véletlen, hogy ez év júniusában a FAO igazgatója Jacques Diouf meghívást intézett a világ kormányaihoz, hogy minél előbb tartsanak állami és kormányfői csúcstalálkozót az élelmiszerbiztonságról. A november közepén Rómában tartandó gigatalálkozó napirendjének középpontjában a "hármas szorítás" elleni közös fellépés lehetőségei állnak.

Az igazi vesztesek

Kevesen tudják, és még kevesebben hajlandóak tudomásul venni, hogy a fenti válságjelenségek legintenzívebben a már eleve hátrányos helyzetűeket, jelen esetben a világ szegényeit sújtják. Az angliai Brightonban székelő Institute of Development Studies, (Fejlődéstudományi Intézet) legújabb kutatásai egyértelműen rámutatnak, hogy a fejlődő régiók országaiban a különböző válságok összhatásaként kevesebb és rosszabb minőségű élelmiszert fogyasztanak. A Bangladesben, Indonéziában, Kenyában, Jamaikán, és Zambiában végzett terepkutatások azt igazolják, hogy a primer alultápláltságon túl további súlyos válság-következmény, hogy tömegesen vonják ki a gyermekeket az iskolából, mivel nem tudják fedezni az oktatási költségeket, sőt rászorulnak arra, hogy a gyermekeket (nagyrészt törvénytelenül) bevonják a munkaerőpiacra. Bár természetesen nagyon nehéz szétszálazni a részleteket, levezetni, hogy pontosan melyik válság-jelenség vezet melyik negatív hatáshoz, az összkép egyértelmű. Neil McCulloch az IDS kutatásvezetője szerint: "Egyértelműen látszik, hogy a szegénység, az alultápláltság, és a gyermekhalandóság megnövekedett a globális válság következtében."

El nem ért célok

A legszegényebbek megsegítésére bevezetett Millenniumi Fejlesztési Célok (Millennium Development Goals - MDGs) teljesítése ma már láthatóan veszélyben van. A 2000-ben az ENSZ 189 tagállama által jóváhagyott úgynevezett Millenniumi Nyilatkozatban (és az ezekből derivált általános célokat tartalmazó ún. útitervben (Roadmap Towards the Implementation of the UN Millennium Declaration) 8 átfogó, 2015-ig megvalósítandó célt határoztak meg. Az első cél pontosan a szélsőséges szegénység és az éhezés felszámolása.

A célokkal foglalkozó - júliusban Genfben kiadott - évi jelentés szerint a jelenlegi pénzügyi válság komolyan veszélyezteti mind a nyolc cél teljesülését. A célokhoz meghatározott időkeret félidején immáron túlléptünk, és az eleinte lendületes folyamat egyértelműen lelassult, sőt átfordulni látszik. Bár egy ideig javuló tendenciát láthattunk, hiszen míg az 1990-es évek elején az éhezők és alultápláltak világaránya 20 százalékról 2004-06-ig 16 százalékra csökkent, ez a tendencia 2008-ban - elsősorban a magas élelmiszer árak miatt - visszájára fordult. (Bár 2008 második felében a piaci árak némileg visszabillentek, ez az árkorrekció immáron nem tudta jelentősen levinni a lakossági élelmiszerárakat.) Miközben a szélsőséges szegénységben (azaz a napi 1.25 dollárból élők) száma az 1990 és 2005 közötti periódusban 1.8 milliárdról 1.4 milliárdra csökkent, az élelmiszer és pénzügyi világválság következtében a szegénység elleni harc kifulladóban van. A következő évben várhatóan 55-90 millióval több ember él majd szélsőséges szegénységben, mint ahogyan azt a válság előtt megjósolták.

Kifogások vagy megoldások

Az évi jelentés előszavában az ENSZ főtitkára egyértelműen fogalmazott: "Nem engedhető meg, hogy a kedvezőtlen gazdasági klíma megakadályozza a 2000-ben tett ígéreteink teljesülését." "A globális közösség nem fordíthat hátat a világ szegényeinek és elesetteinek." - írja Ban Ki-moon. Elemzők szerint azonban, válság idején rendszerint felerősödik a bezárkózás, és ez alól a legtehetősebb államok sem jelentenek kivételt. Sokan attól tartanak, hogy bár ténylegesen a legfejlettebb donor országok könnyedén tudnák állni a mélyszegénység felszámolásának "cechjét" a válságot sokan kifogásként akarják majd használni a vállalások teljesítésének elodázására. Az ENSZ Főtitkár szerint azonban: "Elérkezett az idő, hogy felgyorsítsuk a Millenniumi folyamatot. Kellő politikai akarat és erős gazdasági támogatás mellett, a célok - még a legszegényebb országokban is - elérhető távolságban vannak." Hamarosan láthatjuk, hogy meg van-e ez a politikai akarat.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések