ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A kapzsiság vására

Egy évvel ezelőtt John Thain, a Merrill Lynch amerikai bankház vezérigazgatója remegő gyomorral nézett a telefonjára. Szeptember 12-e volt, esős, szürke pénteki nap, egyike azoknak, amikor a New York-i forró nyár szépen lassan átadja helyét a szeles ősznek. Ez a nap azonban mégis sorsfordulót sejtetett, mert délután öt órakor csengett a telefon. A pénzvilágban ez kétségtelenül nagyon rosszat jelent, hiszen csupán alig néhányszor fordult elő a bankvezér harmincéves karrierje során ilyen eset. Amikor végül felvette a kagylót, balsejtelmei beigazolódtak.
Létrehozva: 2009. szeptember 16., 07:34
nyomtat küld

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed épületébe hívták rendkívüli tanácskozásra. Itt derült ki, hogy a 160 éves múlttal rendelkező, a világ 84 országában 25 ezer emberrel hatszázmilliárd dollárnyi eszközt és több ezermilliárd dollárnyi származékos ügyletet kezelő Lehman Brothers menthetetlen. A világ egyik nagybankjának csődje új korszak kezdetét jelezte a pénzvilág életében, amelynek jövője a mai napig homályba vész.

Mivel azonban a pénz mindany-nyiunk sorsában kulcsfontosságú szerepet játszik, nem mindegy, mi okozta a globális pénzrendszer infarktusát. A szakemberek számtalan bonyolult válaszát leegyszerűsítve a képlet egy szóra szűkül: kapzsiság. Amióta pia­cok léteznek világunkban, mozgásukat két emberi alapérzés irányítja. Az egyik a haszonszerzés vágya, amely minden egyes ügyletből igyekszik a legnagyobb profitot kisajtolni. A kapzsiság önmagában azonban egyetlen piacot sem működtethetne, ha nem lenne mögötte a másik érzés: a félelem. Az ügyletben részt vevő fél attól, hogy elveszti partnerét, bevételét, csődbe viszi az üzletét, veszélyezteti a saját egzisztenciáját. Ez a félelem tartja kordában a kapzsiságot, készteti üzletileg is ésszerű alkukra a szembenálló feleket.

A piacok tehát csak akkor működhetnek normálisan, ha a kapzsiság és a félelem egyensúlyban van. A pénzpiacokon azonban az utóbbi évtizedekben a korszerűsödés a kockázatok biztosítása irányába, vagyis a félelemküszöbök csökkentése felé hatott. A jegybankok igyekeztek olyan mechanizmusokat kiagyalni, amelyek a minimálisra csökkentik a kockázatokat. Aztán megjelentek az olyan származékos ügyletek, amelyekkel a kockázatok először még tovább viszontbiztosítottak, majd a végén teljesen átláthatatlanok lettek. A végén aztán már senki sem tudta, milyen értékpapír mögött milyen kockázat rejlik, még az a hitelminősítő sem, amelyik ezeket a papírokat a legalacsonyabb kockázati osztályba sorolta.

A piacok működését szavatoló egyensúlyból ezzel eltűnt a félelem, s elkezdett túlburjánzani a kapzsiság. A jegybankokból áramló olcsó pénz csak olaj volt a tűzre, melynek lángja elszabadult. A bankárok, mintha részegek lettek volna, úgy fektették be egyre kockázatosabb ügyletekbe a befektetők pénzét. A végén már egyáltalán nem érdekelte őket, mit is adnak el, csak menjen el, s főjön a vevő feje azután.

A gond csak az volt, hogy a vevő is adósuk volt. A részegség aztán átterjedt az egyszerű polgárokra is, akik felmondták korábban jól működő és kifizethető hitelkonstrukcióikat néhány hónapnyi törlesztőrészlet csökkenésért, amit aztán kifizethetetlenné váló terhek követtek. A rendszerben számolatlanul jelentek meg a soha meg nem keresett pénzek, egyre ellenőrizhetetlenebb hitelekből és származékos ügyletekből. Ez költekezési lázt váltott ki, amely nemcsak az egekbe hajtotta a lakásárakat, de az autó- és ruhaszalonokban, az élelmiszer- és elektronikai boltokban is soha nem tapasztalt keresletet gerjesztett.

A részegség, mondják, nem szokott örökké tartani, de minél tovább húzódik, annál jobban károsítja a szervezetet, és annál keservesebb és nehezebb lesz a kilábalás. Különösen egy olyan országban, amelynek kormányzata az elmúlt hét év alatt ebből a mérhetetlen pénzbőségből egy saját álomvilágot épített föl nekünk, a szociális biztonság és a gazdaság működőképessége látszatát az ennek a pénzbőségnek köszönhető hitelekből fedezve. Aztán, hogy, hogy nem, amikor a hitelbuborék kipukkant, kiderült, hogy az ország pontosan olyan csődbe jutott, mint a Lehman Brothers. Csak nekünk az volt a szerencsénk, hogy beléptünk az EU-ba és a NATO-ba, s nem lehetett demonstratíve víz alá nyomni bennünket, mert ez beláthatatlan következményekkel járó kelet-európai csődlavinát indított volna el. Így hát mi megkaptuk azt a mentőövet, amit a Lehman Brotherstől a nemzetközi pénzvilág megtagadott.

Unokáink is keservesen fizetni fogják az árát.

(Szalontay Mihály)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések