ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az uniós miniszterek továbbították Albánia kérelmét

Az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei hétfőn Brüsszelben úgy döntöttek, hogy továbbítják Albánia EU-csatlakozási kérelmét az EU legfőbb végrehajtó testületéhez, az Európai Bizottsághoz.
Létrehozva: 2009. november 16., 22:55 | Utoljára frissítve: 2009. november 16., 22:56
nyomtat küld

Ezzel az unió részéről is megtörtént az első érdemi lépés az albán csatlakozási folyamatban. A menetrend szerint az Európai Bizottság megvizsgálja a kérelmet, és áttekinti Albánia helyzetét, külső és belső viszonyait, mérlegeli a taggá válási folyamat továbbvitele mellett vagy esetleg ellen szóló tényezőket. Ha arra a következtetésre jut, hogy kívánatos cél Albánia belépése az Európai Unióba, akkor visszautalja a kérdést a tagállami kormányokat képviselő Tanács elé, hogy ott hivatalosan is döntést hozzanak a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről.
E tárgyalások során részletesen, 35 témafejezetre lebontva áttekintik a közös uniós jogot és vívmányokat, s megvitatják, mit kell tennie Albániának ahhoz, hogy mindenben eleget tegyen a tagsági feltételeknek, hogy saját jogrendszerébe átültesse az európai jogrendszert és csatlakozzon a közös politikákhoz. E felkészülési folyamat rendszerint évekig tart, és annak lezárása után írható alá, majd bocsátható a tagállamok elé ratifikálásra a csatlakozási szerződés.
Albánia április végén, nem sokkal a parlamenti választások előtt nyújtotta be EU-csatlakozási kérelmét. Április elsején az ország teljes jogú taggá vált a NATO-ban. Stabilizációs és társulási egyezmény fűzi az EU-hoz 2006 óta. A 3,4 millió lakosú országban az egy főre jutó havi átlagjövedelem alig több kétszáz eurónál. Az unió legfőbb kifogása az országgal szemben az eddigi megnyilatkozások szerint a korrupció magas foka és a szervezett bűnözés.
Jelenleg Horvátország, Törökország és Macedónia számít hivatalos tagjelöltnek. A Horvátországgal folyó csatlakozási tárgyalások vannak lényegesen előrehaladottabb szakaszban, a törökökkel lassabban döcög a dolog, Macedóniával pedig még nem is kezdődött meg a tárgyalási folyamat. Emellett Montenegró tavaly decemberben nyújtotta be csatlakozási kérelmét, Szerbia pedig még ez év vége előtt tervezi megtenni ugyanezt. A nyugat-balkáni országok közül Bosznia-Hercegovina ebben az értelemben még sehol sem tart.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések