ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Sólyom László beszólt

A magyar államfő szerint nem egyeztetett a budapesti japán nagykövet külügyminisztériumával a kilencek leveléről.
Létrehozva: 2009. december 7., 08:47 | Utoljára frissítve: 2009. december 7., 08:50
nyomtat küld

Sólyom László ismét kiállt álláspontja mellett

Sólyom Lászlóra mindig is jellemző volt, hogy amennyiben igazság- vagy jogérzéke úgy diktálta, akár diplomáciai kellemetlenséget okozva is kiállt álláspontja mellett. Ilyen volt mindjárt elnöksége legelején a nevezetes amerikai eset, amikor megtagadta, hogy ujjlenyomatot adjon a határátlépéskor. Vagy ilyennek tekinthető az az eset is, amikor felvidéki meghívásának lefújásáért fejezte ki határozottan a nemtetszését szlovák partnereinek és a nemzetközi sajtónak.

A legújabb eset a kilencek levelével kapcsolatos a magyarországi befektetési környezet átláthatatlanságáról. Az USA, Belgium, Franciaország, Hollandia, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia és Svájc nagykövetei (vagyis aZ Átláthatóság Csoport tagjai) által aláírt nyilatkozat a budapesti brit nagykövetség honlapján jelent meg november 18-án, és még most is olvasható ott. Érdekes módon, csak magyarul.

A Sajtóközleményt Magyarország barátaiként jegyző aláíró felek kifejezik aggodalmukat - bevallottan a magyarországi befektetések többségét adó saját befektetőikért aggódva - amiatt, hogy a nem-transzparens viselkedés jelentős megnyilvánulásai tapasztalhatók, különös tekintettel "a közszolgáltatások, a műsorszolgáltatás és az országos infrastruktúra egyes területein."

Az esettel kapcsolatban Bajnai Gordon miniszterelnök rögtön fogadta az érintett nagyköveteket, akik a találkozó után megnyugvásuknak adtak hangot. Sólyom László hivatalos Japán látogatásán kérdezte az esetről saját tárgyalófeleit. Nos, érdemes volt: a jelek szerint a nagykövet nem egyeztetett az ügyről saját külügyminisztériumával.

Ezek után Sólyom egy rádiósnyilatkozatában határozott nem tetszését fejezte ki az ügyben. Mint fogalmazott: "Nem arról van szó, hogy tagadnánk azt, hogy problémák vannak, de a probléma szóvá tételének ez a módja voltaképpen sértő az országra nézve." S valljuk be, valóban szokatlannak tekinthető a baráti figyelmeztetésnek ez a paternalista, hatalmi pozícióból elhangzó válfaja.

Sólyom szerint többek közt az sem indokolja a fellépés ilyen módját, hogy a korrupciós helyzet ugyan csakugyan romlik Magyarországon, ám ezzel a magyar hatóságok is tisztában vannak. Ezért a tárgyalások során "meg kellett erősítenie, hogy sem a korrupciós helyzet, sem az adózás átláthatatlansága nem olyan szörnyű Magyarországon, hogy erre a nyilatkozatra szükség lett volna."

Ha alá akarjuk támasztani az elnök abbéli vélekedését, hogy Magyarország nem lóg ki a sorból korrupció ügyében, elég az aláíró országok közül a mindig körültekintő németekkel kapcsolatban megemlítenünk a Siemens-botrányt, a Volkswagen ügyét, vagy épp legutóbb a labdarúgó bundabotrányt. Vagy vegyük a briteket, ahol sajtóhírek szerint maguk a parlamenti képviselők számoltak el jogosulatlanul pornófilmeket, vécédeszkákat, vakond irtást, lótrágyát, nem létező lakáshiteleket is.

Rádiós nyilatkozatában egy másik okot is említett a magyar köztársaság elnöke, ami miatt aggályosnak tekinthető a levél. Az Inforádió honlapján olvasható elnöki interjú szerint teljesen nyilvánvaló, hogy a franciákat a pécsi vízműben érdekeltséggel rendelkező Sueznek az ügye izgatja, az amerikaiakat a Sláger Rádió, a svájciakat a Danubius Rádió. Azt ugyanakkor nem érti, hogy milyen erkölcsi alapról bírálják a helyzetet, hiszen korábban a két rádió el tudta érni, hogy a parlament pályázat nélkül meghosszabbítsa a frekvenciahasználatot, amelyet végül alkotmányellenesnek nyilvánítottak, míg a Medgyessy-kormány ötödére szállította le a két kereskedelmi adó pályázatában szereplő díjakat.

Sólyom maga is fontosnak nevezte ugyanakkor a korrupció elleni küzdelmet Magyarországon - a legújabb, BKV-s botrányok is mutatják, okkal. Ám a fenti példa szerint maguk a baráti tanácsot megfogalmazó országok is korruptnak bizonyultak, ezért furcsa, hogy akkor teszik szóvá panaszukat, amikor a korrupció valamelyik vállalatuknak hátrányos.

Ráadásul a tanácsot megfogalmazó országok még a magyar törvényhozásra is nyomást kívántak gyakorolni. Mással nem magyarázható, hogy a közelményük utolsó mondatában az új, korrpució-ellenes törvény elfogadása mellett érvelnek, igaz, most kifejezetten a magyar polgárok gazdasági növekedésére és jólétére tekintettel. A törvényalkotás folyamatába való beleszólás csakugyan szokatlannak és kioktatónak nevezhető.

(Horkay Hörcher Ferenc, hetivalasz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések