ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Vízkótyavetye

Bár a kormány tagadja, mégis megtörtént a regionális vízmű­társaságok privatizációs előkészülete az állami vagyonkezelőnél. Nem is akárhogyan!
Létrehozva: 2010. február 10., 08:31
nyomtat küld

Az Index megszerezte az ezt bizonyító dokumentációt, napfényre került ugyanis a pénzügyminiszter és a vagyonkezelő erről szóló koncepciója. Ráadásul az internetes hírportál forrásai szerint az előterjesztésben foglaltak egy titkos háttéralku eredményét tükrözik. Utóbbi pedig még a Gyurcsány-kormány és a Magyarországon jelenlévő két legnagyobb multinacionális vízközművállalat, a Veolia Eau és a Suez Environnement illetékesei között köttetett a vízműpiac felosztásáról.

Tehát nem pusztán az egyetlen megmaradt magyar stratégiai vagyon, az édesvízkészlet magánosítását, pontosabban kiárusítását tervezte a balliberális kormány, hanem a piacot is felosztotta volna - amolyan dél-amerikai stílusban. Megjegyezzük, hogy a másik hazai stratégiai vagyon a termőföld, ám az elméletileg rendelkezésre álló öt-hat millió hektárnyi földből már egymilliót - zsebszerződések révén - külföldiek művelnek.

De öntsünk tiszta vizet a pohárba!

Néhány év, esetleg évtized múlva minden csepp édesvíz kincs lesz, és eljutunk oda, hogy külföldiektől kell megvennünk az ő hasznukra a saját vizünket?! Márpedig az előkészületek - a "jobbos" elfogultsággal aligha vádolható - Index információi alapján erre utalnak.

Pedig ugyanolyan arannyá válhatna számunkra a víz, mint egyes arab országok számára a kőolaj. Gazdaggá tehetné az egész országot! Már rég tudják a külföldiek, hogy ebben lassan sokkal nagyobb üzlet lesz, mint a kőolajban.

Miért nagy a jelentőségük a regionális vízműtársaságoknak? Ez a kérdés jogos azok részéről, akik kevésbé foglalkoznak a témával. Nos, a vízszolgáltatónak az a dolga, hogy a lehető legolcsóbban a lehető legjobb minőségű vizet szolgáltassa. A magánszolgáltatónak pedig az a célja, hogy a lehető legdrágábban a lehető legkevesebb befektetést igénylő vizet szolgáltassa. A kettő ellentmond egymásnak.

A verseny kikényszeríthetné, hogy az előbbit válassza a magánszolgáltató, de éppen az irányban tett lépéseket a Suez és a Gyurcsány-Bajnai-kormány, hogy monopolhelyzetet teremtsen a magánszolgáltatóknak, megszüntetve a versenyt.

Amikor a kormányzásra készülő Fidesz tavaly több alkalommal is kiállt amellett, hogy a vízvagyon nem lehet "privatizációs préda", illetőleg arra szólította föl a kormányt, hogy tegyen le magánosítási szándékáról, az érintettek - akár a vagyonkezelő, akár a pénzügyminiszter - cáfolta az erről szóló koncepciót. Ha pedig az előzményeket is felidézzük - múlt év tavaszán a vagyonkezelő arról döntött, hogy a regionális vízközműtársaságot szervezetileg összevonják - a privatizáció előkészületei aligha titkolhatók tovább.

Oszkó Péter pénzügyminiszter a Fidesz felvetéseire úgy felelt, hogy "nem, nem és nem. Nem adjuk el a vízvagyont, nem adjuk el a vízhasznosítást, nem adjuk el a vízszolgáltatást". Az említett "átszervezést" - amely ellen tiltakozott a szakma, az önkormányzatok, sőt még a környezetvédelmi miniszter is - a PM irányítója a racionálisabb működéssel indokolta, és azt mondta, hogy félreértés vezethetett arra a következtetésre, hogy privatizáció előkészítése zajlana.

Pedig már mindent eladtak: a Nemzeti Tankönyvkiadót, megtörtént a közlekedési infrastruktúra jelentős részének magánosítása, és most az alapvető természeti forrásainkat, a földet, a vizet, sőt még - az erdővagyonon keresztül - a levegőt is pénzzé akarják tenni.

Óriási előrelépés lenne, ha a kormány-állam által kötött szerződéseket nyilvánosságra hoznák, s nem kellene három évig pereskedni azért, hogy a mindennapjainkat érintő megállapodások publikussá váljanak.

Üdvös lenne, ha a stratégiai jellegű ügyeket nem az Index révén ismerhetnénk meg, hanem mindenki által hozzáférhető internetes köz-, vagy állami portálokról.

A Gyurcsány-Bajnai-gate ezt is üzeni...

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések