ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szekeres visszaüt és marad

"Nem hagyom, hogy bárki is aláássa a Magyar Honvédség tekintélyét" - nyilatkozta a miniszter. És nem vette észre, hogy magával van vitája.
Létrehozva: 2010. március 4., 12:01 | Utoljára frissítve: 2010. március 4., 12:12
nyomtat küld

A politikai felelősség kérdése nem is olyan egyszerű probléma. Tapasztalatból tudom, még jogász hallgatók számára sem könnyű falat megérteni, mit is jelent ez a fogalom. A felelős kormányzás kérdése alapvetően a polgári demokráciákra vonatkoztatva jelent meg.

Arra utalt, hogy a független kormány vállalja a felelősséget döntéseiért - vagyis megbuktatható, vagy lemondásra késztethető, ha hibás politikát folytat, vagy más módon válik támadhatóvá vagy egyenest méltatlanná a szerepére.

Persze, a tűréshatár politikai kultúránként változik. Ám annyi bizonyos: jól működő kölcsönös kontroll mellett egyetlen kormányzati pozíciót betöltő politikus sem engedheti meg magának, hogy ha olyan ügyre derül fény, amelyért hivatalból felel, ne mondjon le. Hiszen a politikai felelősség vállalása csak úgy képzelhető el, ha az illető vállalja a következményeket is a felelősségi területén történtekért. Már pedig van-e megnyugtatóbb az állampolgár számára annál, ha e célból képes a politikus megválni székétől.

Másfelől a politikus hosszú távú érdeke is valami hasonlót kíván: a lemondással kiegyenlítheti számláját, s újból tiszta lappal indulhat a virtuális versenyben.

Szekeres Imre tárcájánál korrupciós ügyben nyomoznak a hatóságok. Nem kevesebb, mint öt főrangú katonát, a tárca munkájában érdemi részt vállaló hivatalnokokat vádolnak maffia bűncselekmények elkövetésével. Többek között a honvédelmi tárca védelemgazdasági főosztályának vezetője, valamint egy több mint egymillió forint kenőpénzt elfogadó százados, s rajta kívül egy dandártábornok és két ezredes gyanúsított.

A dolog pikantériája, hogy - mint arra Simicskó István, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ellenzéki vezetője utalt egy nyilatkozatában - a tárca kiadásában megjelent propaganda anyag, a "Nemzeti konszenzus négy éve" épp arról győz meg minket, hogy milyen átlátható a vezetés számára is a tárca működése. Akkor viszont, gondolhatja a gyanútlan olvasó, feltehetőleg a piszkos ügyek is láthatóak - ha mégsem, az bizony vastagon felveti a politikai felelősség kérdését.

Igen ám, csakhogy Budai Bernadett MSZP-s szóvivő szerint Szekeres vállalja a politikai felelősséget - és marad. Lássuk be: ez ugyanaz az érvelés, mint aki annak idején belépett a pártba, mondván: belülről próbálom megjavítani a rezsimet. Szekeres is egy ilyen belső, bújtatott forradalmár, aki a saját felelősségét saját maga szeretné korrigálni, javítani.

De nem csak a tárcánál ingott meg látható módon Szekeres pozíciója. Pártja berkein belül is érdekes új konstelláció részese ő. Hiszen a párt belső fórumain egyre többször hangzik el, hogy érintett lehetett a pártelnök őszödi beszédének kiszivárogtatásában. Márpedig ezt a Nemzetbiztonsági Hivatal által kutatott ügyet mind a mai napig szőnyeg alá söpörték a párt vezetői - a választások előtti szükségszerű igazodás jegyében. Ám a múlt héten Szili Katalin betámadt Gyurcsánnyal szemben, és dűlőre kívánja venni az ügyet.

Szekeres mindenesetre továbbra is a ködösítés mellett van. Hogy erről van szó, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy védekezés helyett a miniszter visszatámad. Még pedig a legvittabb ügyeket akarja sokadszor felplankolni. A jól bevált recept szerint elkezdte mantrázni Kaya Ibrahim és Joszip Tot nevét. De vajon mikor remixeli a volt főkiszes Orbán bányáinak és hegyoldalainak témáit?

Szekeres Imre úgy látja: ha el akarjuk kerülni ezeknek az idegen nevű férfiaknak a sorsát, akkor azt kell tenni, mint amit ő is tett a Honvédelmi Minisztériumban. S nem a bűneire gondol, hanem arra, hogy - idézem -"fel kell deríttetni a bűncselekményeket, és át kell adni azok elkövetőit a hatóságoknak. Ez az egyetlen vállalható politikusi magatartás."

Már megint magával perelt.

(Horkay Hörcher Ferenc, hetivalasz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések