ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Új korszak kezdete

Demján Sándor hat pontos ajánlatából ötöt bevállalt Orbán Viktor. A legesélyesebb kormányfő-jelölt csak az euró bevezetésének kitolását nem fogadta el.
Létrehozva: 2010. március 11., 09:46 | Utoljára frissítve: 2010. március 11., 10:52
nyomtat küld

Gesztusértékű találkozóra került sor a Művészetek Palotájában hétfőn lezajlott gazdasági fórumon. A Vállalkozók Országos Szövetsége által jegyzett rendezvény célja az volt, hogy a gazdasági vezetők találkozzanak a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjével, Orbán VIktorral és gazdasági tanácsadójával, Matolcsy Györggyel.

A találkozót széleskörű érdeklődés övezte, a VOSZ vezetősége mellett érdekképviseleti vezetők és az ágazati szövetségek küldöttei vettek részt a médianyilvános eseményen.

Demján Sándor, a hazai vállalkozók doyenje, bevezetőjében egy olyan hatpontos csomag-javaslattal állt elő, amelynek teljesülése a szervezet megítélése szerint alapvető feltétele annak, hogy a kormányváltás után megindulhasson a hazai gazdaság kilábalása a recesszióból. Szerinte a hazai kis- és középvállalatok körüli üzleti klíma megváltoztatása lenne az első lépés ebbe az irányba.

Demján programpontjait az egyik gazdasági hírportál a következőképp foglalta össze:

Négy-hat éven belül mintegy 10-12 százalékkal csökkenő adóterhelés, a magyar vállalkozások "helyzetbe hozása" a hazai közbeszerzéseken, tíz év alatt egymillió új munkahely életre hívása, valamint az uniós források átcsoportosítása a gazdaság, ezen belül pedig a kis- és középvállalkozások (kkv-k) támogatására.

Záróbeszédében a Fidesz elnöke a következő vállalásokat tette:

Az adóterhelés régiós átlagra hozása (a vállalkozások esetében 4, a lakosság esetében 6 év alatt). 2012-től az uniós pályázatokon a hazai győztesek arányát is fel lehet hozni a régiós átlagra. Értékteremtő piacgazdaságot kell teremteni, úgy, hogy idővel az európai pályázatok nagyjából fele a kkv-k számára legyen hasznos. Kérdésre válaszolva kilátásba helyezte, hogy az üzletrészek öröklésénél az illeték megszüntethető - nemcsak a vállalkozások, hanem a magánszemélyek esetében is.

Bár konkrét vállalások ezek, önmagukban nem sokat mondanak. Hiszen a gazdaság működésbe hozásának sok más - külső és belső - feltétele van. És - legalábbis a belső feltételeket - még meg kell teremteni, a külsők alakításában is tevékeny részt kell vállalnia az új kormánynak.

Ám a Fidesz és a VOSZ egymás felé tett gesztusa nagyon fontos üzenetet hordoz. Azt jelzi, hogy mind a gazdasági szféra vezetői, mind a kormány leendő vezetője és a gazdasági irányítása is belátta, hogy egymás nélkül, és különösképp egymás ellen nem boldogulhatnak. A nemzeti érdek fideszes jelszava itt rögtön konkrét jelentést öltött magára - a kormány a nemzeti gazdaság hatékony támogatása mellett kötelezte el magát. A gazdasági élet meghatározó erői pedig világossá tették, hogy nem céljuk egy új, valószínűleg jobboldali kormány életének megnehezítése, ne adj isten, ellehetetlenítése.

Ráadásul Orbán a nem hazai, de a hazai gazdaságban résztvevő multinacionális cégek felé is küldött üzenetet. Világossá tette, hogy nem fog anti-globalizációs politikát folytatni, viszont elvárja, hogy a nagy nemzetközi cégek is tevékenyen és áldozatokat is vállalva részt vegyenek a hazai gazdaság talpra állításában. Hiszen a mozgásba lendülő piac a garanciája annak, hogy a nagyok megtarthatják, esetleg növelhetik itteni bevételeiket, s ezért - ha látják a másik fél törekvését is a helyzet normalizálására - feltehetőleg ők is hajlandóak lesznek áldozatot vállalni.

Orbán vendégeskedése egy olyan új korszak kezdete is lehet, amelyet az határoz meg, hogy a Fidesz és a gazdasági élet vezetői nem egymás ellen játszanak, hanem érdekközösségüket felismerve egyfajta politikai-gazdasági koalíciót alkotnak - természetesen a hazai piacgazdaság újabb helyzetbe hozásának igényével. És függetlenül a politikai ízlésválasztástól - meg a közvetlen állami megrendelések érkezésétől.

(Horkay Hörcher Ferenc, hetivalasz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések