ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kik állítják meg a mérgező szemetet?

A marokkói paprika importjának felfüggesztését javasolja Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti képviselő az Európai Uniónak. A politikus szerint a magyar hatóságok jelenlegi intézkedései nem elegendők, a fogyasztók megvédése határozottabb fellépést kíván. Az import miatt gyakran a magyar termelők árui szorulnak ki a hazai áruházakból.
Létrehozva: 2010. május 11., 09:28
nyomtat küld

Mielőbbi és határozott intézkedéseket, a marokkói paprika importjának felfüggesztését sürgeti Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti képviselő. A politikus az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának ülésén ezenkívül arra is felszólította John Dallit, az élelmiszer-biztonságért felelős európai biztost, hogy korlátozza az észak-afrikai országokból származó zöldség- és gyümölcstermékek behozatalát. Az ügy előzménye, amelyet lapunkban is megírtunk, hogy márciusban és áprilisban több, az egészségügyi határértéket többszörösen meghaladó mennyiségű növényvédőszer-maradványt tartalmazó, Marokkóból származó paprikát találtak Magyarországon.

A szállítmányból több száz kilogramm került a boltokba.
"Az eset megítélését több tény is súlyosbítja. Egyrészt a kérdéses növényvédő szer, a hexaklór-benzol használatát, annak egészségügyi kockázatai miatt már betiltották Európában. Másrészt az importőr cégről a magyar hatóságok korábban már megállapították, hogy - szintén Marokkóból származó - egészségre veszélyes paprikát hozott forgalomba. További aggodalomra ad okot, hogy nemcsak Marokkóból, hanem más észak-afrikai és közel-keleti országokból származó zöldség- és gyümölcstermékekben is találtak, már nem először, tiltott vagy a megengedett érték többszörösét meghaladó mennyiségű szermaradványokat" - hívta fel az unió figyelmét Glattfelder Béla. A magyar képviselő ezért azt javasolta az európai biztosnak, hogy korlátozza ezen termékek behozatalát mindaddig, amíg az európai élelmiszer-biztonságot veszélyeztető áruk importjának a lehetősége fennáll. Glattfelder Béla konkrét példát is említett: az Európai Bizottság korábban több évre felfüggesztette a kínai méz importját, miután a megengedettnél nagyobb mennyiségű antibiotikumot találtak benne.

A képviselő kiemelte: újból benyújtja korábbi javaslatát, amely szerint az Európában már betiltott növényvédő szereket ne lehessen alkalmazni az importtermékek előállításakor. Azzal ugyanis, hogy a közösségi jogszabályok megengedik az unióból kitiltott szerekkel kezelt áruk behozatalát, indokolatlan versenyelőnyhöz juttatják a harmadik országbeli termelőket, miután ezek az anyagok általában olcsóbbak.

Glattfelder Béla szerint a magyar hatóságok jelenlegi intézkedései korántsem elegendők, s a fogyasztók érdekeinek megvédése határozottabb fellépést kíván. Hangsúlyozta: megengedhetetlen, hogy ugyanaz a cég, amely már korábban is forgalmazott egészségre káros terméket, ismét megtehesse ugyanezt.

Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója szerint évente mintegy kétszázezer tonna szántóföldi, illetve hajtatott paprikát termesztenek hazánkban. A magyar paprikatermés mintegy negyven százalékát viszik ki az országból, a többit pedig belföldön értékesítik. Az össztermés tíz százalékát teszi ki az import, amely húszezer tonna, s leginkább a téli és kora tavaszi hónapokban, tehát az importőr csúcsszezonjában érkezik Magyarországra. A behozatalnak több mint a fele Marokkóból származik.

A rossz minőségű, mérgező importélelmiszerekkel kapcsolatban több szakember és szervezet is kifejtette álláspontját. A Zöld Válasz Környezet- és Fogyasztóvédő Mozgalom például elfogadhatatlannak és mélységesen felháborítónak tartja, hogy a magyar embereket, fogyasztókat folyamatosan mérgezik, s mindennaposakká váltak az élelmiszerbotrányok Magyarországon. "Felszólítjuk az illetékes hatóságokat, hogy védjék meg a magyar emberek egészségét a mérgezett külföldi áruktól" - írják közleményükben. Nagyobb probléma, hogy az importpaprika a hazai termelők szemét is csípi, akik termékeikkel némileg kiszorultak a magyarországi áruházak polcairól. Jó minőségű, egészséges áruikat gyakran képtelenek értékesíteni, és már a termelés fenntartása is gondot okoz nekik.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések