ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Afrika nem akar még egy Koppenhágát

Folytatódik a decemberben eredménytelenül zárult klímavita: a világ vezetői Bonnban június 11-éig, egy 12 napos tárgyalás keretében értékelik a tavalyi koppenhágai klímakonferencia eredményeit és felajánlásait.
Létrehozva: 2010. június 9., 14:11
nyomtat küld

Akkor nem sikerült egyezségre jutni, azonban a mexikói COP16 sikeréért ismét munkába lendülnek az állam-, és kormányfők. Cikkünkből az Európai Unió legújabb kezdeményezéséről, valamint az eddig elért eredményekről értesülhetnek.

Az Európai Unió- részben elszakadva a jelenleg reflektorfényben lévő fiskális és monetáris politika problémáitól- ismét korunk egyik legnagyobb kihívására, a globális felmelegedésre fókuszál. Az Európai Bizottság új és ambiciózus tervével kívánja felhívni az országok figyelmét arra, hogy a koppenhágai találkozó célkitűzéseinek érdekében továbbra is jelentősen csökkenteni kell az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának szintjét. Az új javaslat szerint az integráció az előzetesen meghatározott 20% helyett, 30%-kal csökkentené az 1990-es évekhez képest 2020-ig szén-dioxid kibocsátásának szintjét.

Az unió végrehajtó szervének meggyőződése, hogy a környezetvédelmi célok eléréséhez, a jelenlegi pénzügyi zavarok ellenére is feltétlenül szükséges, hogy az Egyesült Királyság, valamint Európa többi nagygazdasága is szigorú pénzügyi szankciókat vessen ki iparára. Az új, 30%-os kibocsátás-csökkentési javaslat 33 milliárd font extra költséget jelentene az Európai Unió számára. A jelenlegi 20%-os cél 48 milliárd fontos finanszírozási keretet foglal magában - írja a Times.

A Bizottság javaslata megalapozott lehet a tekintetben, hogy a korábbi célkitűzést a gazdasági recesszió következtében könnyebb betartani, mivel a termelés-csökkenés miatt tavaly több ezer gyár zárt be. Ezt igazolja az az adat is, miszerint a múlt évben az 1990-es szinthez képest már 14%-kal csökkent a kibocsátás mértéke.

"Mind a nemzetközi háttér, mind a gazdasági elemzések is azt mutatják, hogy megalapozott az Európai Unió 30%-os célkitűzése" - nyilatkozta Connie Hedegaard, az unió éghajlati biztosa, aki abban reménykedik, hogy az integráció felajánlása motiváló tényező lesz a többi ország számára is.

Az új terv azonban az integráción belül is feszültséget kelt: az Egyesült Királyságban a liberális demokraták azonnal elfogadták a 30%-os célkitűzést, a konzervatívok azonban tartózkodtak a kérdést illetően. Chris Huhne liberális demokrata miniszter azt mondta, a " kormány még nem rendelkezik elfogadott állásponttal az ügyben".

Az új kezdeményezéstől az üzleti vezetők is tartanak. Jeremy Nicholson, a nagyenergia igényű felhasználók csoportjának igazgatója szerint: "A 30%-os egyoldalú lépés kárt okozna az európai gazdaságnak egy olyan időszakban, amikor nemigen engedheti meg magának ezt".

Koppenhága

Június elején Bonnban újrakezdődött a hat hónapja lezárt klímavita, azonban a légkör mit sem változott. A 12 napos találkozó lényege a tavalyi csúcs eredményeinek és felajánlásainak nyomon követése.

Tavaly decemberben nem született jogilag kötelező érvényű megállapodás, csupán politikai egyezmény. Az akkor megalkotott szövegtervezet szerint az országok 2020-ig 20-30%-os, 2050-ig pedig 50%-os kibocsátás-csökkentést vállalnak. Ezen irányelvek egyikét sem lehet számon kérni az államoktól, hiszen Koppenhágában nem született egységes megállapodás, és a létrehozott szövegtervezetet sem írta alá minden részt vevő ország. Ezért az államoknak külön-külön, 2010 decemberéig kell eljuttatnia az ENSZ számára saját kibocsátás-csökkentési javaslatait, valamint a célhoz rendelt intézkedési tervezetet.

Eredmények, vagy csak szavak?

A klímakonferencián több mint 100 ország vett részt, ebből 55 fogalmazta meg célkitűzéseit az ENSZ számára. Februárban a legnagyobb kibocsátók, India, Kína, Brazília, Japán és az Egyesült Államok is közzé tette döntését.

India 20-25%-kal, Kína 40-45%-kal, Brazília 36%-kal kívánja csökkenteni kibocsátását 2020-ig a 2005-ös szinthez képest. Japán 25%-kal csökkentené szén-dioxid kibocsátását az 1990-es évekhez képest. Az Egyesült Államok továbbra is ragaszkodik a Koppenhágában is rögzített 17%-os szinthez, mely az 1990-es adatokhoz viszonyítva csupán 3-4%-ot jelent.

Az adatokból látható, hogy Európa ambiciózus tervei ellenére nem történt nagy előrelépés. Eleve vitatható Brüsszel elkötelezettsége annak fényében, hogy a 30 %os kibocsátás-csökkentésre nem egyoldalúan, hanem a többi szereplő vállalásához igazodva tett ígéretet. Az országok vonakodását látva azonban a veszélyben lévő Afrikai Nemzetek csoportja figyelmeztetett, nem akar még egy Koppenhágát látni.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések