ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Atomerőmű Erdély szívében?

Nagy a titkolózás az új román nukleáris beruházás körül. A Szamos völgyében tervezett atomerőmű mellett a szomszédunknál épülhet meg az Európai Unió tagállamainak közös radioaktívhulladék-temetője is.
Létrehozva: 2010. június 15., 09:54
nyomtat küld

Három éve a román gazdasági minisztérium az új atomerőműnek több mint száz helyszínt jelölt ki - nem meglepő módon ezek csaknem háromnegyede volt erdélyi. Így már előre sejteni lehetett, hogy végül a magyarok lakta vidékre esik majd a választás.

Alapos terepszemlék és talajvizsgálatok után az illetékesek négy nagyváros - Kolozsvár, Brassó, Nagyszeben és Arad - övezetét nevezték meg, valamint a Szamos, az Olt és a Maros folyók völgyeit. Ennél többet akkor nem közöltek, pedig a Greenpeace romániai képviselői bíróságon is kérték a beruházás építési helyének pontos ismertetését. Majd az Evenimentul zilei napilap megszellőztette, hogy a Szilágy megyei Nagyilonda, Konkolyfalva és Hosszúrév települések környékén, Dés városától 40 kilométernyire, a Szamos völgyében épülhet meg az atomerőmű.

A lap értesülését a román gazdasági tárca nem kívánta megerősíteni, csupán annyit közölt: a helyszín a nukleáris technológia kiválasztásának függvénye.

Szomszédunk új energiakomplexumának tíz év múlva már üzemelnie kellene, a hivatalos megnyilvánulásokban viszont egyre gyakrabban 2030-at hallani. Az atomerőmű várhatóan kétreaktoros lesz, legalább 1000-1000 megawattos teljesítménnyel, s külföldi együttműködéssel valósulhat meg - valószínűleg francia technológiával. Románia délkeleti részén, a Duna-parti Cernavodán egyébként már 1996 óta működik atomerőmű, alapkövét még 1982-ben rakták le.

Első reaktorának több mint 700 megawatt a teljesítménye, akár a 2007-ben átadott második blokknak. (Mindkettőnek egy kanadai-olasz konzorcium volt a kivitelezője.) A két reaktor az ország energiaszükségletének 18 százalékát fedezi. A tervek szerint 2015-16-ig még két finn típusú, 720-720 megawattos reaktorral bővül a telephely. Amikor párhuzamosan működnek majd az erdélyi és dél-romániai atomerőművek, az ország energiaszükségletének legalább 60 százalékát fogják biztosítani. Románia fő célja ugyanis a térség államaitól való energiafüggetlenség elérése.

A cernavodăi 3-as és 4-es blokkok 3-3 milliárd euróra becsült költségének 30 százalékát befektetők fedezik, a többit hitelből biztosítják. (A 2-es reaktor megépítését például uniós kölcsönök is segítették.) A befektetők a majdani energiaszolgáltatásokból kapnák vissza pénzüket, illetve nyereségrészesedésre számíthatnának. Feltehetően nem lesz ez másként a nagyilondai atomerőmű esetében sem: a beruházás iránt máris jó nevű cseh, belga, olasz, német és spanyol energetikai cégek érdeklődnek.

A több évtizedes atomenergiaberuházások és uránércbányászat dacára Romániában csak 2001-ben készült jogszabály a radioaktív hulladékanyagok szakszerű, biztonságos tárolásáról. Cernavodă 20 ezer fős lakosságának 86 százaléka ellenezte, hogy a város körzetében legyen az uránsalak-tároló, s miután ezt mégis megépítették, az önkormányzatnak nagy nehézségei adódtak abból, hogy a veszélyességi illetéket behajtsa az atomerőmű gazdáitól. A brit The Times lap nemrég pedig arról cikkezett, hogy az Európai Unió tagállamainak közös radioaktívhulladék-temetője is Romániában épülhet meg.

(Heti Válasz)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések