ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nincs nagy igény az unió alapszerződésének módosítására

Az Európai Unió soros elnökségét januártól átvevő Magyarország szerint a tagállamok körében nincs komoly igény az alapszerződés lényegi megváltoztatására. Erről Győri Enikő államtitkár beszélt kedden egy brüsszeli sajtótájékoztatón.
Létrehozva: 2010. október 27., 09:24 | Utoljára frissítve: 2010. október 27., 10:22
nyomtat küld

A változtatásnak igen korlátozottnak kell lennie. Senki sem akarja kinyitni Pandora szelencéjét - mondta az Európa-ügyi államtitkár. A legtöbb tagállam vonakodik a változtatásoktól... Meg akarják érteni, hogy miért van szükség erre a döntésre... Angela Merkel német kancellárnak és Nicolas Sarkozy francia elnöknek nehéz dolga lesz, ha meg akarják győzni a többieket, hogy csatlakozzanak a kezdeményezésükhöz - tette hozzá a brit hírügynökség szerint.

A szerződésmódosítást elsősorban Franciaország és Németország erőlteti, a fő céljuk, hogy a reformok látványosabbak legyenek, és nagyobb szigorral tudjanak fellépni a pénzügyi szabályokat megszegő tagok ellen. Az EU-tagországok hétfői külügyminiszteri ülésén azonban több résztvevő határozottan ellenezte a nehézkes és kockázatos eljárást jelentő alapdokumentum-változtatást. A Lisszaboni Szerződés több mint nyolcévi alkudozás után csak idén lépett hatályba, és a tagállamok többsége nem szeretné ilyen hamar újra megnyitni a vitát.

A tagországok állam- és kormányfői csütörtökön kezdődő brüsszeli találkozójukon foglalkoznak a reformokkal. A soros elnökséget jelenleg adó Belgium azt reméli, hogy az értekezleten konszenzus születik, és megbízzák Herman Van Rompuy uniós elnököt, hogy vizsgálja meg: milyen módon lehet megállapodni a változtatásokról és azok bevezetéséről.

Ha erről megállapodás születik, az uniós szabályok alapján kormányközi értekezletet kell tartani. Győri Enikő közölte: ha ez Magyarország EU-elnöksége idején történik, az értekezlet elnöke Orbán Viktor magyar kormányfő lesz, nem pedig Van Rompuy. Ez az álláspont a hírügynökség megjegyzése szerint megoszthatja a tagállamokat. Orbán Viktor miniszterelnök lesz az elnök, nem Herman Van Rompuy. Ha meg kell csinálnunk, megcsináljuk - idézte a Reuters Győrit.

Az Európai Bizottság kedden közölte: nem támogatja, hogy a szigorúbb pénzügyi szabályok bevezetését az alapszerződés módosításával kössék egybe. Olli Rehn pénzügyi felelős kijelentette: a bizottság "messze jobban szeretné" szerződésmódosítás nélkül kivitelezni a reformokat.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések