ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Barroso: Fókuszban a gazdaság és az európai növekedés

Átfogó gazdasági választ kell adni a jelenlegi válság kihívásaira; minden, ezzel kapcsolatos téma fontos volt a magyar kormány és az Európai Bizottság megbeszélésen - így összegezte José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a pénteki együttes munkaülést a Duna Televízió Heti Hírmondó című műsorának adott exkluzív interjújában. A beszélgetésből kiderült: bár az egész magyar elnökség programját áttekintették, a legfontosabb területnek mégis a gazdasági kihívások kezelése, továbbá a közös energiapolitika kialakítása tekinthető. Barroso szerint csak Horvátországon múlik, hogy még a magyar elnökség alatt csatlakozhat-e az Európai Unióhoz.
Létrehozva: 2011. január 10., 11:23 | Utoljára frissítve: 2011. január 10., 11:35
nyomtat küld

Az elnökség egész programját áttekintettük; minden nagyon fontos volt, aminek köze lehet a válságra adott gazdasági válaszokhoz. A gazdasági kormányzásnak olyan javaslatokat kell elfogadnia, amelyek egy valódi, egységes európai gazdaságpolitikára irányulnak; mindezt az "Európa 2020" stratégiával, az európai reformokkal és minden egyéb, az eurozóna kockázataira adott válaszokkal együtt kell megvalósítani - hangsúlyozta Barroso. A cél pedig nem más, mint növelni az EU-n belül a gazdaságpolitikák koordinációját, aminek révén megteremthető a növekedés lehetősége a közösség gazdaságaiban - szögezte le a vezető európai politikus.

A második vonalban a közös energiapolitika

A következő hat hónapban, a magyar elnökség idején, számos létfontosságú kérdést kell rendezni - az európai energiapolitika egységesítése sem tűr már halasztást - hangoztatta a bizottsági elnök. "Tudom, hogy Magyarország nagy hangsúlyt fektet az energiapolitikára, és az Európai Bizottság is régóta foglalkozik ezzel a kérdéssel - arra kérjük az unió valamennyi tagját, hogy legyen közös energiapolitikánk. Ezért örülünk nagyon, hogy Magyarország ennyire elkötelezett e mellett a cél mellett" - hangzott a beszélgetésben.

Barroso utalt az Európai Tanács februárban tartandó energia-csúcsára. "Nagyszerű lenne, ha ez a csúcs megerősítené az irányát egy közös energiapolitikának. Ez azt jelentené, hogy Európában valódi belső piac jönne létre, kapcsolat lenne a különböző pontok között, úgy, ahogy most Szlovákiával van. Emellett egységes külpolitikát is kellene képviselni energetikai kérdésekben, amikor bizonyos országokkal tárgyalunk" - vázolta a teendőket José Manuel Barroso.

A médiatörvényről objektív európai értékelés készül

A Magyarországon nemrég elfogadott médiatörvényről a vezető európai politikus visszafogottan nyilatkozott a Duna Televíziónak. "Nem szeretnék beleavatkozni ebbe az ellentmondásos helyzetbe. Annyit mondhatok: nekünk, a Bizottságnak, kötelességünk megvizsgálni minden nemzeti törvényt abból a szempontból, hogy azok egyeznek-e az európai normákkal. Ezt a jogszabályt csak most kaptuk kézhez, megérkezett a teljes fordítás is. Objektív véleményt fogunk kialakítani róla" - hangoztatta az EU Bizottságának elnöke.

Hozzátette: természetesen a sajtószabadság alapjog, a média pluralizmusa pedig alapvető érték a társadalmainkban; éppen ezért reméli, hogy a magyar hatóságok eloszlatnak majd minden kételyt a médiatörvénnyel kapcsolatban. Emlékeztetett: Orbán Viktor miniszterelnök is úgy nyilatkozott, hogy készek megváltoztatni a törvény egyes részeit, amennyiben azok nem felelnek meg az európai törvényeknek. "Ugyanakkor nekünk is meg kell adnunk a lehetőséget néhány változtatásra, ha a törvény azt mutatja, hogy azokra szükség lehet. Úgy gondolom: most először is elemeznünk kell ezt a jogszabályt, nyugodtan, objektíven, és majd csak ezt követően léphetünk tovább" - hangzott az interjúban.

Csak Horvátországon múlik a csatlakozás időpontja

Barroso elnök azt mondta: nem kizárt, hogy még ebben a félévben befejeződjék Horvátország uniós csatlakozási folyamata. Mint ismeretes, a magyar elnökségnek egyik fontos célja az EU további bővítése, ezek között is Horvátország integrációja az Európai Unióba. "Ez csakis Horvátországon múlik. Mi nagyon is támogatjuk az ő uniós tagságukat, de vannak bizonyos feltételek, amelyeket teljesíteniük kell. Mindent megteszünk, hogy bátorítsuk a fejlesztéseket reformpolitikájukban, amelyek előnyt jelentenek nekik az uniós csatlakozásnál" - nyilatkozta az Európai Bizottság elnöke a Heti Hírmondóban vasárnap este.

(dunatv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések