ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Elnökségi programbemutató a belga parlamentben

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnököt valószínűleg nem hívják meg az EU májusban esedékes keleti partnerségi csúcstalálkozójára Magyarországra - idézte a soros magyar EU-elnökség honlapja csütörtökön Győri Enikő EU-ügyi államtitkárt, aki a belga szövetségi parlamentben a magyar uniós elnökségi program bemutatásakor beszélt erről.
Létrehozva: 2011. január 27., 19:30
nyomtat küld

Az államtitkár a hét elején Brüsszelben ugyanakkor azt is kijelentette, hogy a "fehérorosz népet nem hagyhatjuk cserben".

Győri Enikő elmondta: a magyar elnökség az EU szomszédságpolitikájában a keleti és a mediterrán dimenziót egyformán fontosnak tartja. Kifejtette, hogy Budapest a keleti partnerséget "projektalapú politikának" fogja fel, a cél az, hogy a közös politikai keretben más-más területre vonatkozó programokról állapodjanak meg a partnerországokkal.

Orbán Viktor miniszterelnök tavaly december 21-én, amikor Budapesten találkozott Herman Van Rompuy-jel, az Európai Tanács elnökével, azt mondta: a keleti partnerségi csúcstalálkozó forgatókönyve 90 százalékban már kialakult. Azzal kapcsolatban, hogy a fehéroroszországi események fényében várható-e Lukasenka elnök meghívása, azt mondta, erről még korai dönteni.

Németh Zsolt külügyi államtitkár egy nappal korábban közölte: Magyarország a leghatározottabban elítéli a fehéroroszországi elnökválasztást kísérő erőszakot. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy nemcsak "az alapvető demokratikus normákat veszik semmibe", hanem az elnökjelölteket is, és a társadalmat, a választókat erőszakkal félemlítik meg. Magyarország a leghatározottabban elvárja, sőt, követeli, hogy a fehérorosz hatóságok bocsássák szabadon a politikai foglyokat, így a bebörtönzött elnökjelölteket is - hangsúlyozta.

Az államtitkár elmondta, hogy a történtek nagyon károsan befolyásolhatják Fehéroroszországnak az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatát is, amely pedig ígéretesen alakult az elmúlt időszakban, részben a keleti partnerségi programnak köszönhetően.

Németh Zsolt azután nyilatkozott az MTI-nek, hogy kettő kivételével az összes, hét fehérorosz ellenzéki elnökjelöltet őrizetbe vették egy ellenzéki tüntetés után a fehérorosz fővárosban, Minszkben. A demonstrálók a hivatalban lévő elnök, Lukasenka győzelmét hozó elnökválasztás miatt tiltakoztak, választási csalással vádolva a hatóságokat. A nyugati országok elítélték a tiltakozásoknál alkalmazott hatósági erőszakot, és az őrizetbe vettek szabadon bocsátását követelték.

Az MTI értesülése szerint az már szinte bizonyos, hogy Lukasenka elnök nem kap meghívást a május 25-i keleti partnerségi csúcstalálkozóra. Az esemény előtti napon munkavacsorán a miniszterek informális keretek között találkozhatnak egymással.

A keleti partnerségi csúcstalálkozót nem a soros elnökség rendezi, így a meghívottak listájáról sem önállóan Budapest, hanem az EU Külügyi Tanácsa dönt, Magyarország csak a helyszínt biztosítja.

A kérdés már nem is Lukasenka meghívása, az EU-ban arról folyik a vita, hogy Fehéroroszország egyáltalán képviseltethesse-e magát az eseményen. A tagállamok egy része, köztük Németország és Lengyelország ellenzi Minszk meghívását, mások, például Olaszország viszont kívánatosnak tartják a fehérorosz jelenlétet. Magyarország üzenete az - amint erre Győri Enikő is utalt -, hogy nem szabad büntetni a fehérorosz népet. Az ügyben kompromisszumos megoldást jelenthet, hogy a nyugati beutazási tilalmi listán nem szereplő Szjarhej Martinav külügyminiszter képviselje Fehéroroszországot a csúcstalálkozón.

A 2009 májusában indított keleti partnerség keretében az Európai Unió szorosabbra kívánja fűzni kapcsolatait hat volt szovjet tagköztársasággal, Örményországgal, Azerbajdzsánnal, Grúziával, továbbá Moldovával, Ukrajnával és Fehéroroszországgal.

A május végi tanácskozás lesz a magyar EU-elnökség legmagasabb szintű, és ilyen értelemben a legfontosabb nemzetközi csúcstalálkozója; amelyre Hillary Clinton amerikai külügyminisztert is meghívták.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések