ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Több ponton változhat az alaptörvény szövege"

A hét végén tárgyalja a Fidesz elnöksége a Fidesz-KDNP alkotmányjavaslatával kapcsolatos módosításokat, amelyeket ezt követően, hétfőn a kormánypárti frakciószövetség is megvitat - mondta csütörtökön a Fidesz-KDNP alkotmányszövegező bizottságának tagja, Gulyás Gergely, aki több változtatás lehetőségét is előrevetítette, így például a gyermekek után járó szavazati jog lehetőségének elvetését, valamint az ombudsmannal összefüggő pontosításokat.
Létrehozva: 2011. március 24., 12:52 | Utoljára frissítve: 2011. március 24., 14:27
nyomtat küld

A Parlament kedden kezdte meg az általános vitáját a benyújtott két alkotmányjavaslatnak: az egyiket a Fidesz-KDNP, a másikat a független Szili Katalin jegyzi. Az Országgyűlés honlapján közzétett menetrend szerint az általános vitát hétfőn zárja le a Ház. A házszabály szerint a törvényjavaslathoz módosító javaslatot eddig, vagyis az általános vita lezárásáig, a módosító javaslathoz kapcsolódó további módosító javaslatot pedig a részletes vita lezárásáig lehet benyújtani. A kijelölt, valamint az alkotmányügyi bizottság azonban egészen a záróvita lezárásáig nyújthat be módosító javaslatot. Az alkotmányügyi bizottság - honlapjának tájékoztatása szerint - jövő hét kedden kezdi megvitatni a két alkotmányjavaslathoz benyújtott módosító indítványokat.

Gulyás Gergely csütörtökön elmondta: a kormánypártok nemcsak a saját, hanem az ellenzéki és a független országgyűlési képviselők módosítási kezdeményezéseit is áttekintik majd, sőt ő a "külső" javaslatokból is készít egy összefoglalót.

A várható változtatások között szólt arról - amire már több kormánypárti politikus nyilatkozata alapján is számítani lehetett -, hogy nagy valószínűséggel a gyermekek után járó családi szavazati jognak még a lehetősége is kikerül az alkotmányjavaslatból. Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője hétfői sajtótájékoztatóján számolt be arról, hogy a nemzeti konzultációs kérdőív addig visszaérkezett válaszai alapján az látszik, a gyermekek után járó szavazati joggal kapcsolatban nem alakult ki egyértelmű, határozott támogatottság, a téma megosztja a közvéleményt - ahogyan a frakciót is. Gulyás Gergely pedig a napokban egy bécsi sajtóbeszélgetésen szólt arról, hogy vélhetően nem kerül bele az édesanyáknak a gyermekek után járó második választójogi szavazat a kormányoldali alkotmányjavaslat végleges szövegébe.

Egy másik nagyobb terület, ahol módosítás várható, az alapvető jogok biztosáról szóló fejezet. A Fidesz-KDNP előterjesztése szerint az állampolgári jogok országgyűlési biztosának neve alapvető jogok biztosára változna, akinek lennének helyettesei.

Kimondanák továbbá, hogy az alapvető jogok biztosa különös figyelmet fordít a jövő nemzedékek érdekei mellett a hazai nemzetiségek és népcsoportok jogainak védelmére is. Az ombudsmant változatlanul az Országgyűlés választaná hat évre, helyetteseit pedig ő maga nevezné ki a hivatali idejével megegyező időtartamra. A személyes adatok védelméért és a közérdekű adatok nyilvánosságáért független hatóság felelne a kormánypárti alkotmánytervezet szerint.

A tervezetet Kállai Ernő kisebbségi ombudsman és Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa is bírálta. Szájer József, a Fidesz-KDNP alkotmányszövegező bizottságának elnöke azonban a napokban biztosította az ombudsmanokat arról, hogy mind személyük, mind hivataluk garantált.

Az ombudsmanokat érintő szövegpontosításról szólva Gulyás Gergely azt mondta: egyértelművé kívánják tenni, hogy az alapvető jogok biztosának két helyettese garantálja a jövő nemzedékek érdekeinek, valamint a hazai nemzetiségek és népcsoportok jogainak védelmét. Mindezek alapján - mandátumuk lejártáig - Szabó Máté ombudsman helyettese lenne Kállai Ernő és Fülöp Sándor.

Gulyás Gergely hozzátette, a jelenlegi országgyűlési biztosok személyének változatlanságáról rendelkeznek is majd, valószínűleg az átmeneti rendelkezések között vagy külön jogszabályban. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az adatvédelmi ombudsman intézménye megszűnik, a témát ugyanis önálló hatósághoz rendelik. Az alkotmányszövegező bizottság fideszes tagja mindezeken felül elmondta, hogy indítványuk szinte minden fejezetéhez vannak módosítási kezdeményezések.

A már említett nemzeti konzultációs kérdőívek válaszai alapján is készül módosító indítványok benyújtására a Fidesz-KDNP; a válaszok eredményét Orbán Viktor miniszterelnök ismerteti majd várhatóan jövő hétfőn. Ezen túlmenően Lázár János korábban azt mondta, arra is lát esélyt, hogy Szili Katalin alaptörvény-javaslatából bekerüljenek bizonyos elemek a kormánypártok indítványába.

Mivel módosító indítványok benyújtására az előterjesztőknek nincs lehetőségük, így azokat kormánypárti részről Lázár János, a Fidesz vagy Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője terjesztheti majd a Ház elé, ők ugyanis nem aláírói az indítványnak. Emellett bizottságnak van lehetősége módosító indítvány benyújtására.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések