ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Martonyi: Felül kell vizsgálni a kereskedelmi kedvezmények uniós rendszerét

Az európai uniós tagországok külügyminisztereinek pénteki találkozójával megkezdik annak a javaslatnak a vitáját, amely átalakítaná az unión kívüli országoknak nyújtott kereskedelmi kedvezmények rendszerét - jelentette be a brüsszeli ülésen elnöklő Martonyi János külügyminiszter az értekezlet előtt.
Létrehozva: 2011. május 13., 09:40 | Utoljára frissítve: 2011. május 13., 13:37
nyomtat küld

Hozzátette: a felülvizsgálat lényege, hogy a kedvezményezettek azok az országok legyenek, amelyek ténylegesen rászorulnak erre.

Martonyi János leszögezte: az Európai Bizottság e héten beterjesztett javaslatán alapuló előzetes eszmecseréről van szó, amelyben a tagországok előszöris kifejtik kiinduló álláspontjukat a témáról.

A brüsszeli bizottság egyebek között azt javasolta, hogy a jelenlegi 176-ról csökkentsék mintegy felére azoknak az országoknak a körét, amelyeket fejlődésük elősegítése érdekében az Európai Unió kedvezményes kereskedelmi elbánásban részesít.

Foglalkoznak a miniszterek a mostani találkozón az EU-tagországok és unión kívüli államok között kötött kétoldalú beruházási megállapodások státusának rendezését célzó uniós szabályozás kidolgozásával is. Ez azért vált szükségessé, mert a közvetlen külföldi befektetések területén a Lisszaboni Szerződés értelmében immár az unió rendelkezik kizárólagos hatáskörrel, ugyanakkor kétoldalú alapon külső országokkal több mint 1000 beruházási megállapodás van érvényben.

Martonyi János erről előzetesen elmondta: a tagországok fenn kívánják tartani a jogbiztonságot, és ezzel egy időben ügyelni kívánnak arra is, hogy az EU vonzó térség maradjon a külső befektetők számára.

Az Európai Parlament e héten fogadta el álláspontját e témában - emelte ki a magyar miniszter. Hozzátette: a jelenleg a magyar elnökség irányítása alatt álló Tanács feladata, hogy végső megállapodásra jusson a képviselőtestülettel.

További téma lesz a találkozón az átfogó világkereskedelmi tárgyalások (dohai menetrend) alakulása. Erről Martonyi János hangsúlyozta: a tárgyalások kulcsfontosságú szakaszban tartanak. Leszögezte: az EU folytatja erőfeszítéseit a tárgyalások előmozdítása érdekében, pozitív és konstruktív szerepet játszik ebben a folyamatban. Kérdésesnek mondta ugyanakkor, hogy erre a szerepre hogyan reagál a többi tárgyaló.

Az Európai Bizottság tisztességes és ésszerű kompromisszumos javaslatokat tett a tárgyalások előmozdítása érdekében - fogalmazott a miniszter -, és Karel De Gucht kereskedelmi biztos most számol be arról, hogyan fogadták ezeket a tárgyalópartnerek.

A kizárólag kereskedelmi kérdésekkel foglalkozó brüsszeli ülés napirendjén számos más téma is szerepelt. Ezek közül Martonyi János kiemelte még a május 28-i EU-Japán csúcstalálkozó kereskedelmi vonatkozásait, beleértve egy kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodás kidolgozásának lehetőségét. Japán részről nagy fontosságot tulajdonítanak annak, hogy az erre vonatkozó tárgyalásokat elindítsák - emlékeztetett az elnöklő magyar miniszter.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések