ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A romák helyzetének javítása közös európai feladat

A romák európai társadalmi befogadásának előmozdításáról, az erre irányuló uniós keretstratégia tervezetéről tárgyalnak csütörtökön Brüsszelben az EU-tagállamok kormányzati képviselői - zömmel szociálisügyi miniszterei -, Balog Zoltánnak, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkárának az elnökletével.
Létrehozva: 2011. május 18., 14:08 | Utoljára frissítve: 2011. május 18., 14:33
nyomtat küld

Az Európai Unió tagországaiban az EU becslései szerint mintegy 8 millió, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) adatai szerint mintegy 6 millió roma él. Eloszlásuk felettébb egyenlőtlen: az ET Romániában 1,8 millióra, Bulgáriában 750 ezerre, Spanyolországban 750 ezerre, Magyarországon 700 ezerre, Szlovákiában 500 ezerre, a Cseh Köztársaságban 200 ezerre teszi a számukat. A romák azonban az EU keleti kibővítése és a schengeni övezetbeli akadálytalan utazás következtében egyre nagyobb számban jelennek meg a nyugat-európai tagországokban is.

A magyar EU-elnökség egyik kiemelt célkitűzése, hogy felismertesse a tagállamokkal: a mostoha életkörülmények közt hánykódó romák helyzetének javítása közös európai feladat, és az uniónak átfogó keretstratégiát kell alkotnia, hogy aztán annak alapján minden egyes tagállam a saját helyzetéhez szabott feladatokat fogalmazzon meg a romák integrációja érdekében.

E szükségszerűség felismerését egyes politikusok - így például Járóka Lívia, az Európai Parlament egyetlen roma származású, magyar néppárti képviselője - szerint segítheti az a tény, hogy a gazdasági válságból kilábalni akaró Európában a világ számos más térségéhez képest túlságosan alacsony a foglalkoztatottak aránya. Márpedig a tudományos szakértők egyetértenek abban, hogy akár több százalékos GDP-bővülést is eredményezhetne az unióban, ha a romák foglalkoztatási szintje elérné az átlagos foglalkoztatottsági szintet. Ha a roma fiatalok szakképzett, dolgozó és adófizető polgárokká válnának, akkor az nagyban javítaná Európa globális versenyképességét.

Az Európai Bizottság által előterjesztett romastratégia-javaslat - amelyet a csütörtöki brüsszeli tanácskozáson vitatnak meg a tagállamok kormányainak képviselői - ezért elsősorban a romák foglalkoztatási helyzetének javítására összpontosít. A munkavállalás lehetőségének megteremtése azonban elválaszthatatlan a megfelelő színvonalú oktatástól, miként az emberhez méltó lakhatási körülményeket, valamint az elfogadható szintű orvosi ellátást is biztosítani kell e leszakadt társadalmi réteg felemeléséhez. E szociális teendők mellett adódnak jogegyenlőségi, igazságügyi teendők is, hiszen a romákkal szemben széles körben elterjedt előítéletek, időnként egyes országokban erőszakos cselekmények és önkényeskedések akadályozzák a harmonikus együttélés kialakulását.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések