ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Ősszel dönt a kormány a paksi atomerőmű bővítéséről

A Magyar Villamos Művek (MVM) 2011-2013-as stratégiája a hatékonyság növelését és a cég regionális szerepének kialakítását tartalmazza, összhangban az elfogadás előtt lévő nemzeti energiastratégiával - mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter kedden Budapesten, a társaság sajtótájékoztatóján.
Létrehozva: 2011. június 14., 15:32 | Utoljára frissítve: 2011. június 14., 17:01
nyomtat küld

A 2020-ig is kitekintő stratégia a kormány világos elképzelését tartalmazza arról, hogy váltást akar az energiastratégiában, ami magába foglalja a vagyongazdálkodást, a tevékenységet és a külgazdasági kapcsolatokat is. Az MVM működése a kormányváltást követően igazolja, hogy az állam is lehet jó tulajdonos; azokat a kereteket, amelyek között az MVM-nek működnie kell az üzleti szempontok határozzák meg - hangsúlyozta a miniszter. A tulajdonos elvárása az, hogy az MVM meghatározó szereplő legyen a régióban és érvényesítse a magyar érdekeket.

Fellegi Tamás megjegyezte, hogy az elmúlt hónapokban az energiapiac nem várt átalakuláson ment keresztül: az észak-afrikai események Európa ellátásbiztonságát veszélyeztetik, a japán Fukusima atomerőmű balesete pedig radikális politikai döntéseket eredményezett. Ezzel a miniszter a németországi atomerőművek bezárására utalt, ami az áram árának emelkedését eredményezi már rövid távon.

Fellegi Tamás miniszter közlése szerint ősszel dönt a kormány a paksi atomerőmű bővítéséről. Mint mondta, a kormány álláspontja szerint Magyarország nincs abban a helyzetben, hogy az "atomenergiát kiiktassa a magyar villamos energia rendszerből". A miniszter közölte azt is, hogy most az atomerőmű stressz-tesztjére koncentrálnak, de a háttérben már előkészítik az új atomerőmű pályáztatását is. "Elöljáróban annyit mondhatok, hogy átlátható, nyilvános és versenyszerű pályáztatást akarunk a legjobb ajánlatért, hogy elkerüljünk minden politikailag motivált feltételezést".

A stratégiai lépések eredményeként 2013-ra az MVM csoport készpénztermelő képességét mutató EBITDA (kamatfizetés, értékcsökkenési leírás és adózás előtti nyereség) 50-60 milliárd forinttal 147-170 milliárd forintra nő, míg tavaly konszolidáltan 93,51 milliárd forint volt - ismertette a terv részleteit Bács Zalán, az MVM stratégiai vezérigazgató-helyettese. A kitekintés pedig, 2020-ban már 250 milliárd forint EBITDA-val számol. A tőkestruktúra hatásaitól tisztított nettó profit (NOPLAT) 2013-ra a 2010. évi 41,91 milliárd forintról 70-75 milliárd forintra nő. A működési készpénz (cash flow) akkor 130-140 milliárd forint lesz, szemben a múlt évi 31,55 milliárddal. A befektetett tőkére vetített elvárt hozam (EVA) tavaly 22,12 milliárd forint mínuszt mutatott, 2013-ra azonban 800-850 millió forinttal emelkedhet.

A stratégia három pillére: a versenyképesség javítása, a hatékonyság növelése és az értékteremtés - mondta Bács Zalán. Ezt szolgája a Paksi Atomerőmű üzemidejének 20 évvel történő meghosszabbítása, az erőmű bővítése, a megújuló energiaforrások hasznosítása, a gáz-nagykereskedelmi, illetve a földgázszállítási piacra történő belépés, a regionális terjeszkedés és az innováció.

Az MVM Romániában és a Nyugat-Balkánon, Horvátországban, Szerbiában és Bosznia Hercegovinában kíván terjeszkedni, beruházásokkal, befektetésekkel és partneri kapcsolatok révén. Romániában szó lehet egy tározós vízi erőmű építéséről. Baji Csaba ehhez hozzátette: vizsgálják a lehetőségét ilyen szabályozó erőmű létesítésének Magyarországon is, mert az új atomerőmű ezt mindenképpen szükségessé teszi.

Újságírói kérdésre válaszolva Fellegi Tamás a Mol és az MVM üzleti ügyének minősítette a két társaság lehetséges együttműködését. Baji Csaba azt mondta, a közép távú tervben nem számolnak a Mol-csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt. eszközeinek megvásárlásával. Mint ismert, jogszabály alapján az MVM csoporthoz tartozó OVIT kapott lehetőséget földgázszállításra és földgázvezeték építésre.

A megújuló energiatermeléssel kapcsolatban elsősorban geotermikus és szélerőművek jöhetnek szóba, ez utóbbiak főleg külföldön.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések