ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kína az EU ETS-rendszeréhez hasonló megoldásban gondolkodik

Közelebb kerültek az álláspontok a globális klímavédelmi rendszerről a Bonnban, több mint 190 ország mintegy 3500 képviselőjének részvételével tartott, kéthetes ENSZ-konferencián. A június 17-én zárult maratoni tárgyalássorozaton a soros magyar elnökség rendkívüli erőfeszítéseket tett a kiotói kvótavagyon megőrzéséért.
Létrehozva: 2011. június 18., 14:07 | Utoljára frissítve: 2011. június 21., 15:15
nyomtat küld

A bonni ENSZ-ülésszak elsődleges feladata az év végén, a dél-afrikai Durbanben tartandó klímacsúcs előkészítése volt. A kéthetes tárgyalási fordulón - ahol az Európai Unió álláspontját Magyarország koordinálta - számos szaktémában folyamatos, intenzív egyeztetések folytak a 194 országot kisebb-nagyobb szövetségekbe tömörítő érdekcsoportok között. A tárgyalások plenáris üléseken és kisebb formációkban, párhuzamosan zajlottak. A találkozó 15 napja alatt 194 hivatalos és számtalan nem hivatalos ülést tartottak. Az EU tagállamai a konferencián a magyar elnöklés mellett tartott napi koordinációs üléseken kialakított, közös álláspontot képviselték.

Az Európai Unió tárgyalói az ENSZ-szintű üléseken kívül 266 egyeztetésen vettek részt: 14 tanácsi munkacsoport-ülésen, 211 szakértői ülésen, továbbá 41 egyéb találkozón. A magyar delegáció ezen túl 23 vezetői és 74 szakértői szintű bilaterális tárgyaláson képviselte az Európai Uniót Bonnban.

Fontos előrelépésnek tekinthető, hogy a tárgyalássorozat alatt számos fejlődő ország - például a BRIC-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína), Argentína, Mexikó, Korea, Indonézia, Izrael, Chile és Vietnám - is bemutatta, milyen eszközökkel próbálja csökkenteni üvegházgáz-kibocsátását. Korábban csak a fejlett országok készítettek ilyen cselekvési terveket, a magyar elnökségi félév alatt mintegy 50 fejlődő ország is elkészítette a sajátját.

A németországi ülésszakon az Európai Unió egynapos bilaterális tárgyalást folytatott Kínával, amelyen Peking megerősítette, eltökélt abban, hogy az EU ETS-rendszeréhez hasonló megoldást vezessen be. Az uniós kibocsátáscsökkentés motorjának tartott, az ipari szereplőket magába foglaló rendszer pénzügyi ösztönzőként szolgál a kibocsátás mérséklésére egy piaci alapú kereskedelmi rendszert kialakításával. Kína számára rendkívül nagy kihívást jelent az energiatakarékosság növelése és az ipari szennyezés csökkentése.

A magyar EU-elnökség Bonnban is több informális találkozót folytatott Horvátországgal. A horvát csatlakozási tárgyalásokon merült fel a korábbi klímaügyi vállalások EU kvótakereskedelmi rendszerébe való beillesztésének kérdése. A magyar elnökség aktív közreműködésével, az Európai Bizottsággal közösen azonban sikerült megoldást találni ebben az ügyben is.

Az Európai Unió delegációjának munkáját a konferencián részt vevő civil szervezetek (NGO-k) is elismerték. A Climate Action Network nevű szervezet a "Ray of the Day" (a nap fénysugara) díjat adta az EU-nak, amiért az elősegítette, hogy a tárgyalásokon megfigyelőként civilek is részt vehessenek.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések