A Széll Kálmán tér felújításának koncepcióterve is a közgyűlés elé kerül
|
A tizenkét fővárosi tulajdonú kórház állami tulajdonba adásáról, a Széll Kálmán tér átépítésének koncepciójáról, közlekedésfejlesztési projektekről és a kerékbilincselés szabályainak megváltoztatásáról dönt egyebek mellett a Fővárosi Közgyűlés szerdán. |
Létrehozva: 2011. augusztus 30., 14:00 | Utoljára frissítve: 2011. augusztus 30., 14:18 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
A tizenkét önkormányzati fenntartású és egy alapítványi működtetésű egészségügyi intézmény állami tulajdonba adásáról szóló megállapodás-tervezet kiterjed az intézményekkel kapcsolatos kötelező fővárosi önkormányzati feladatokra, továbbá az intézmények alapító okiratában meghatározott egyéb tevékenységekre, a fővárosi önkormányzat intézményfenntartói jogára, az érintett vagyonelemek tulajdonjogára, valamint a kapcsolódó jogokra és kötelezettségekre. Az állami átvétel kezdő napja 2012. január 1. Tarlós István főpolgármester közgyűlési előterjesztésében hangsúlyozza: a fővárost az átadás-átvétel során semmilyen vagyonvesztés nem érheti, illetve az eljárásból fakadó költség nem terhelheti.
A képviselők szavazhatnak nyolc olyan, üresen álló ingatlan forgalomképessé tételéről, amelyekben korábban gyermekvédelmi szakellátás működött. Ezek összbruttó nyilvántartási értéke 2 milliárd 899 millió forint. A Csomós Miklós oktatási és kulturális, illetve Bagdy Gábor pénzügyi területért felelős főpolgármester-helyettes által jegyzett javaslat szerint az üresen álló, a korábbi feladatra alkalmatlan ingatlanok őrzése és a vis maior káreseményekből eredő helyreállítások nagy anyagi terhet rónak az ágazatra, az ingatlanok többsége teljes felújítást igényel. A telephelyek kiköltöztetésére 2 millió 400 ezer forintot különíthet el a testület. Újabb nyilvános pályázatot írhat ki a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. az Újpesti Gyógyfürdő és Uszodára, ha a Fővárosi Közgyűlés azt előzetesen engedélyezi. A fürdőingatlan minimális vételára nettó 330 millió forint lenne. György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes javaslatából kiderül: a 2007 óta zárva tartó újpesti fürdő értékesítése a BGYH idei üzleti tervében is szerepel, a likviditási feszültség feloldása és a társaság tőkeszerkezetének javítása érdekében.
Megváltozik a főváros zászlajának díszszegélye, ha az erről szóló előterjesztést elfogadják a képviselők. Az indítvány szerint a zászló téglalap alakú, fehér színű marad, közepén változatlanul a címer helyezkedik el. Vízszintes szegélyeit viszont a javaslat elfogadása után egymásba fordított, piros és zöld egyenlő szárú, egymással nem érintkező háromszögekből összeálló díszszegély alkotja olyan módon, hogy azok a zászló alapszínével kiegészülve a nemzeti színek együttesét adják. A budatétényi Klauzál Gábor-szobor megvalósításának támogatásáról, szobrok áthelyezéséről, illetve LMP-s javaslatra Bibó István nevét felvevő közterületről is dönt a közgyűlés.
Számos, a közösségi közlekedéssel kapcsolatos projektről is döntés születhet a szerdai közgyűlésen; napirenden szerepel a Széll Kálmán tér felújításának koncepcióterve, amelynek lényege, hogy a felújítás ütemezését, nagyságrendjét tisztázzák mind közlekedési, mind városépítészeti szempontból. A koncepcióterv szerint az első ütemben átalakítanák a gyalogos felületeket, megújítanák az utcabútorokat és akadálymentessé tennék a teret. A közlekedés szempontjából fontos elem, hogy a kerékpáros közlekedési kapcsolatokat javítanák, és a metróállomás épületét is átépítenék. Elfogadhatják a BKV konszolidált üzleti jelentését is a 2010-es évről, amely szerint a közlekedési vállalat 1 milliárdos nyereséggel zárt, köszönhetően a kormány, és a főváros által biztosított plusz juttatásoknak.
A képviselők szavaznak több közlekedési projekt véghatáridejének kitolásáról is, változik a Mészáros utcai és a Pesti úti buszsáv, valamint a nagykörúti villamosok előnyben részesítésének kivitelezése. Mindegyik projektnél előre nem látott események nehezítik a beruházás megkezdését, a Mészáros utcai buszsáv kivitelezésénél, és a nagykörúti villamosok előnyben részesítésénél eredménytelen közbeszerzési eljárás, a Pesti úti buszsávnál pedig egy kapcsolódó építkezés csúszása miatt nem kezdődhet el időben a munka. Változhatnak a kerékbilincselés szabályai is. Ennek lényege, hogy kerékbilincselésre csak a legszükségesebb esetben kerülhessen sor, mivel nem szeretnék a szabálytalankodó járművet a szabálysértés helyén "konzerválni"; az üzemképtelen, valamint a közúti forgalom biztonságát, a közbiztonságot veszélyeztető járműveket elszállíttatnák, és erről a kerületekkel is meg szeretnének állapodni.
(MTI-fidesz.hu)