ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Hatékonyabb és gyorsabb rendszer kell a kultúrának

A kultúrára fordítható összeg nem csökkenhet tovább – véli L. Simon László, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke, aki Jankovics Marcell utódaként október 16-tól egyben a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) elnöke is. A fideszes politikus racionalizálná az alap működését: szeretné elérni, hogy a jelenlegi 19 szakkollégium helyett nagyjából feleannyi legyen, és bevezetné az elektronikus pályáztatást is. A Magyar Hírlap megkérdezte a képviselőt az Új Színház ügyéről és arról is, milyen visszaélésekre bukkant a Magyar Alkotóművészeti Közalapítványnál, aminek nyomán hűtlen kezelés gyanúja miatt a közelmúltban feljelentette a szervezetet.

Létrehozva: 2011. október 13., 12:51
nyomtat küld

– Mint a Fidesz meghatározó kultúr-politikusának mi a véleménye arról, hogy a szakma ellenkezését figyelmen kívül hagyva, Dörner Györgyöt nevezte ki az Új Színház igazgatójának Tarlós István főpolgármester?

– Nem ez a legfontosabb kulturális probléma. Lehet ügyet csinálni belőle, de szerintem inkább az jelent gondot, hogy nincs érdemi párbeszéd a kultúra képviselői között, és az a kérdés, hogy milyen helyzetben van a kulturális intézményrendszer. Kérdés az is, hogy a jövőben miből és hogyan kell finanszíroznia az államnak a kultúrát. Erről kellene beszélnünk, ehelyett viszont van újabb gumicsont: Dörner György lett az Új Színház vezetője. Ami ezt az ügyet illeti: a főpolgármester úgy döntött, hogy nem veszi figyelembe a szakmai bizottság javaslatát, a döntés ennek ellenére jogszerű. Márta Istvánnak különben nagyon sok érdeme van, de azok, akik aláírták a Dörner kinevezése elleni tiltakozást, mintha nem Márta mellett szólaltak volna meg, hanem pusztán Dörner ellen, politikai kérdéssé téve azt, hogy lehet-e ő az igazgató. Köztük vannak egyébként azok is, akiket Tarlós István megerősített a posztjukon, például Puskás Tamás vagy Szirtes Tamás. Valódi szakmai aggodalmat egyedül Vidnyánszky Attila nyilatkozatából éreztem. Ugyanakkor nem tudhatjuk előre, hogy milyen igazgató lesz a színészként már bizonyító Dörner György, akinek a pályázatában valóban olvashatók voltak oda nem illő politikai kitételek. Egyébként nem szívesen minősítem tőlem független vezetők döntéseit, bár néha kifejezetten előnyös lenne, ha lenne konzultáció a fővárosi és az országos kultúrpolitikusok között.

– A 2012-es költségvetés tervezetének kultúrára vonatkozó adatai néhol meglepők: 1,4 milliárd jut a Vár rekonstrukciójára, 150 millió a finnugor kongresszusra, a közgyűjtemények ugyanakkor csak 8 milliárdot kapnak az idei 10,6 helyett, míg a Magyar Művészeti Akadémia egymaga egymilliárdot. A Nemzeti Kulturális Alapnak, amelynek ön hivatalosan október 16-tól a vezetője, tízmilliárd forint jut. Nem aránytalan ez az elosztás? Nem gondolja, hogy kevés jut a kultúrára?

– Bármilyen nehéz helyzetben is van az ország, és bármit is tettek a szocialisták, a kultúrára fordítható összeget nem csökkenthetjük tovább. Meggyőződésem, hogy ezt a véleményemet Orbán Viktor miniszterelnök is osztja, ezért lehetek az ő támogatásával a Nemzeti Kulturális Alap elnöke. Ami a rendelkezésre álló összegeket illeti, egyeztettem a Nemzetgazdasági Minisztérium illetékes államtitkárával, és megpróbáltam meggyőzni, hogy az „elveszett” pénz kerüljön vissza a kulturális területre. A frakciófegyelem sem azt jelenti, hogy egy szakpolitikus ne lobbizzon a saját közössége és területe érdekeiért. A költségvetési törvény végszavazásánál természetesen igennel voksolok majd, de addig mindent megteszek azért, hogy a kultúrára több pénz jusson a tervezettnél.

– Két hete az NKA számlájára megérkezett az az 1,346 milliárd forint, amely fedezi egyes művészeti szervezetek, köztük az írószövetségek ez évi, már megítélt támogatását. A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete, a MAOE azonban nem kapta meg a járandóságát, és sok más szervezet után nyílt levelet írt. Hogy áll az ő ügyük?

– A MAOE nem a Nemzeti Kulturális Alapon keresztül kap támogatást. Mindenesetre arra kérem Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkárt, hogy a tárca minél előbb utalja át a MAOE-t megillető összeget a szervezetnek.

– A művészek vagyonát kezelő, az alkotóházakat üzemeltető MAK-ot, azaz a Magyar Alkotóművészeti Közalapítványt, illetve a Közalapítvány tulajdonaként működő Képcsarnok Kft.-t ugyanakkor épp ön jelentette fel a múlt héten hűtlen kezelés gyanúja miatt. A feljelentésben felmerült, hogy eltűntek egyes 20. századi műtárgyak, amelyek a MAK és a kft. kezelésében voltak, valamint az is, hogy vagyonkiszervezés történt a hédervári kastély és a süttői telephely bérbeadása kapcsán. Hogyan tűnhettek el műtárgyak, és mi történt a hédervári, eredetileg alkotóházként működő kastéllyal, valamint a süttői ingatlannal?

– A MAK-hoz és a közalapítványhoz köthető műtárgyak köre nem különíthető el. A szeptember 20-i, szúrópróbaszerű ellenőrzés során ötvenkét kijelölt műtárgy közül öt nem volt meg, azaz az ötvendarabos mintát tekintve a művek tíz százaléka hiány­zott. Megvan viszont az a tárolási nyilatkozat, amelyet Turi Hedvig mint a Képcsarnok Kft. ügyvezetője írt alá. Ezen nyilatkozat szerint „felelős őrzésre” nyolc műalkotást saját lakásában tárol, minden különösebb megállapodás vagy megbízás nélkül. A hédervári kastélyra a közalapítvány által 2002. július 4-én megkötött bérleti szerződés a bérbeadó, a MAK számára egyértelműen hátrányos előbérleti jogot és kényszerbérleti jogot biztosít a bérbevevőnek, holott a bérleti díj rendkívül alacsony. A felmondási feltételeket is olyan módon kötötték ki, hogy az kizárólag a MAK-ra nézve hátrányos, például negyvenmillió forintnyi összeg megfizetését vállalja még arra az esetre is, ha mint bérbeadó él rendkívüli felmondási jogával. A süttői telephelyre a közalapítvány olyan bérleti szerződést kötött a Carrara Bt.-vel, amely szerint 2000 elejéről 2019. december 31-ig, azaz húsz évig a bérlő nem fizeti meg a másfél milliós havi bérleti díjat, ha az ingatlanon tíz év alatt harmincmillió forint értékű fejlesztést végez. A felújítások, fejlesztések egy része elkészült, de ezek a harmincmilliós értéket nem érték el, a szerződésben kikötött felújítások sem készültek el. A Carrara Bt.-t egyébként 2011. március 24-én törölték a cégjegyzékből. Jelenleg a Carrara Kft. a telephely bérlője, amely 2007 már­ciusa óta szintén felszámolás alatt áll.

– Azt ígérte, hogy a Nemzeti Kulturális Alapnál strukturális változások következnek az elnöksége alatt. Említette például az adminisztráció egyszerűsítését és az új szakkollégiumi rendszer kiépítését is. Konkrétan mi a terve az adminisztrációt és a jelenlegi szakkollégiumokat illetően?

– Amióta a felkérést megkaptam, ezen dolgozom. A jövő hétre kész lesz a koncepció, amelynek alapjait már Réthelyi miniszter úrnak is megmutattam, s október 20-án az első általam vezetett ülésen terjesztek elő. Az átalakítás szempontjai részben szakmaiak, részben pénzügyiek: szeretném a jelenlegi tizenkilenc szakkollégium számát kevesebb mint a felére csökkenteni, így az ezekben dolgozó százhatvan főnek is csak a felére lesz szükség. Csökkenteném a posta- és az adminisztrációs költséget, a jövőben bevezetném az elektronikus pályáztatást. Emellett gyorsabb és hatékonyabb rendszert szeretnék felépíteni. Az ehhez szükséges törvénymódosítás tervezete már a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnál van.

– Mely szakkollégiumokat érinti a leépítés?

– Nem leépítésről van szó, átalakításról. S ennek a részleteiről csak a döntés után szeretnék beszélni.

– Egyes médiumok publicistái, bloggerek és kommentelők is úgy írnak önről, mint aki a „liberális” szárnyat képviseli a Fideszen belül. Liberális? Ha igen, mihez képest az?

– Nem tudom, mire gondolnak, a Fideszen belül sem szárnyakat, sem platformokat nem látok. Egyes ügyekben természetesen vannak ad hoc szövetségek a Fidesz és a KDNP egyes képviselői között, de sem a döntések, sem a kinevezések mögött nem állnak szárnyak – csak munka.
 

(Péntek Orsolya - Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések