ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Magyarországnak nem érdeke a KAP gyökeres megváltoztatása

Magyarországnak nem érdeke, hogy az unió Közös Agrárpolitikája 2014 után gyökeresen megváltozzon, de az új úgynevezett integrációs modell alkalmazását - amely nem drasztikus, hanem a működést javító változtatások alkalmazására, például célzottabb támogatásra ösztönözné a tagországokat - elfogadhatónak ítéli - hangoztatta Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős államtitkára szerdán Budapesten.
Létrehozva: 2011. november 30., 14:50 | Utoljára frissítve: 2011. november 30., 14:51
nyomtat küld

Az államtitkár az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának a Közös Agrárpolitikával foglalkozó albizottságában elmondta: a 2014-2020 közötti KAP kialakítása szerteágazó, összetett és sok munkát igénylő feladat. Magyarország véleménye az, hogy a Bizottság által októberben nyilvánosságra hozott javaslat megfelelő alapot nyújt a KAP jövőjéről szóló vitához. Magyarország álláspontja szerint Európának 2013 után is erős, két pilléren nyugvó KAP-ra van szüksége, de a KAP-on belül a beavatkozási területeket pontosan el kell határolni. Csak így valósítható meg az a három cél - az életképes élelmiszertermelés, a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodás, valamint a kiegyensúlyozott területi fejlődés biztosítása -, amelyet a Bizottság megfogalmazott és Magyarországnak is érdeke.
   
Az államtitkár emlékeztetett: a magyar mezőgazdaság támogatottsági szintje az unió teljes támogatottságához viszonyítva 2011-ben 2,83 százalék, jövőre 3,0, 2013-ban pedig 3.18 százalék lesz. Hozzáfűzte: az új többéves pénzügyi keretre vonatkozó javaslatban a KAP-kiadásokat a 2013-as szinten nominális értékben befagyasztanák. Ez a későbbiekben reálérték csökkenést jelentene, amit Magyarország ellenez, főként azért, mert csökkennének a közvetlen kifizetések.
   
A tervek szerint a teljes KAP költségvetése 386,9 milliárd euró lesz. Ebből az I-es pillérre - azaz a különféle agrárfinanszírozási célokra, például közvetlen támogatásra - 281,8 milliárd euró jutna, míg a II-es pillérre 89,9 milliárd eurót különítenének el. Az államtitkár kitért arra, hogy a közvetlen támogatásra és a piaci intézkedésekre a mostani többéves költségvetésben 3011-es árakon számolva 330 milliárd euró áll rendelkezésre, ami azt jelenti, hogy reálértéken számolva - a következő uniós költségvetési időszakban - a KAP első pillérére fordítható összeg mintegy 15 százalékkal csökken.
   
Czerván György arról is beszélt, hogy Magyarország támogatása gyakorlatilag nominális szinten marad, egy hektárra számítva az átlagos támogatás az EU27-ek tekintetében 266, míg Magyarországon 2013-ban 263 euró lesz. Az államtitkár a közvetlen támogatásokkal kapcsolatban utalt arra, hogy az új KAP-javaslat szerint nem fizethető közvetlen támogatás annak, akinek az éves közvetlen támogatásai nem érik el az igényelhető adott évi nem mezőgazdasági tevékenységből származó bevételeinek az 5 százalékát. Azaz támogatást csak aktív gazdálkodóknak szeretnének adni.
 
Az úgynevezett zöld támogatás feltétele pedig várhatóan az lesz, hogy a gazdálkodó biztosítsa a termény diverzifikációt - azaz legalább három növényfajtát termesszen - az állandó legelő fenntartását - ha már az előzőleg is volt -, valamint az ökológiai gazdálkodást gazdasága minimum 7 százalékán. Emellett az új KAP-javaslat szerint a tagállam éves pénzügyi keretének 2 százalékát különítheti el a fiatal gazdálkodók támogatására. Továbbá az egyes uniós tagországok döntésétől függően alkalmazható lesz a tervek szerint a termeléshez kötött támogatási konstrukció is, amelyre az éves pénzügyi keret 5-10 százalékát lehet elkülöníteni. De különösen indokolt esetben ezt meghaladó mértéket is jóváhagyhat a Bizottság. A tervezet korlátozni kívánja az egyes gazdaságoknak kifizethető közvetlen támogatások összegét is. Ez a korlátozás Magyarországnak nem érdeke - jegyezte meg az államtitkár. A korlátozás a bizottság számítása szerint is a negyedik helyen érintené Magyarországot, évente mintegy 9 millió eurós elvonással.
   
A vidékfejlesztési támogatásoknak az új KAP tervezet értelmében segíteni kell a mezőgazdaság versenyképességét, a természeti erőforrások védelmét és a fenntartható gazdálkodás, valamint az unió vidéki térségeinek kiegyensúlyozott területi fejlődését. Ez utóbbi témáról az albizottság egy későbbi ülésen tart meghallgatást. A testületi ülésen jelenlévő honatyák és a meghívottak is egyetértettek abban, hogy Magyarország alapvető érdeke a következő uniós költségvetési időszakban is minél több - lekötött - forráshoz jusson hozzá a KAP-ból.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések