"Előrébb vagyunk, mint korábban voltunk"+videó
|
A felmerült – az alkotmány szövegét nem érintő – bizottság által kifogásolt magyar jogszabályok ügyében előrébb vagyunk, mint korábban voltunk - jelentette ki Orbán Viktor az Európai Parlament szerdai plenáris vitáját követő nemzetközi sajtótájékoztatóján Strasbourgban. |
Létrehozva: 2012. január 18., 18:41 | Utoljára frissítve: 2012. január 19., 11:15 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
A mai nap fantasztikus és fontos nap volt a magyar alkotmány számára. Nagy európai érdeklődés övezi az alaptörvényünket, amire rendkívül büszkék vagyunk – jegyezte meg Orbán Viktor. Ha európai színtéren nyílt vita folyik a magyar alkotmányról, akkor a magyar miniszterelnöknek ott kell lennie, és a parlamenti képviselők rendelkezésére kell állnia – mondta el a miniszterelnök. A kormányfő örömét fejezte ki, hogy a vita lezajlott, és a felmerült, – az alkotmány szövegét nem érintő – a bizottság által kifogásolt magyar jogszabályok ügyében előrébb vagyunk, mint korábban voltunk. Az elfogadott magyar alkotmánnyal kapcsolatban senki sem indított semmilyen jogi eljárást ezidáig – szögezte le.
|
Orbán Viktor strasbourgi sajtótájékoztatója
|
|
A két kifogásolt magyar törvény az alkotmány átmeneti rendelkezéseihez kapcsolódik. Ezeket örömmel vitatjuk meg, és szükség esetén hajlandóak vagyunk azt teljesen át is dolgozni, amennyiben Barroso elnök úrral majd így fogok megállapodni a jövő héten esedékes találkozón – fogalmazott a magyar miniszterelnök. „Összességében nagy öröm volt itt lenni, hasznosnak találom a vitát, és kifejezetten jó érzésekkel megyek vissza Magyarországra” – hangsúlyozta Orbán Viktor.
„Magyarországnak nem hitelre van szüksége”
Magyarországon nincsenek doktrinerpolitikusok, én sem vagyok az. Akkor vagyok kemény, amikor a hazám érdekében áll, és akkor kötök kompromisszumot, amikor a magyar emberek érdeke megkívánja. Ez nem doktrinerség, hanem ésszerűség kérdése – szögezte le Orbán Viktor hozzátéve, ezt tartotta és tartja a legfontosabb dolognak.
Rámutatott, amiről ma szó esett, nem az Európai Unió, az IMF és Magyarország közötti pénzügyi tárgyalás. A miniszterelnök reményeit fejezte ki, hogy az elkövetkező gazdasági tárgyaláson is sikerül egyezségre jutni.
A kormányfő elmondta, az alkotmánynak van egy törzsszövege, amit tavaly április 25-én elfogadott a magyar parlament, és van az egy, a január elsejei hatálybalépését elősegítő átmeneti rendelkezésekre vonatkozó szakasza is. Amit az Európai Bizottság kifogásol, az utóbbiban található, nem pedig az alkotmány szövegében – erősítette meg korábbi kijelentését Orbán Viktor.
Kitért rá, a testület e tekintetben a PSZÁF és az MNB esetleges összevonásának gondolatát kifogásolta – amit az átmeneti rendelkezések rögzítettek – de a miniszterelnök szavai szerint „ez így nem fontos”. Szerintünk jobban működne a két szervezet, ha összevonnánk, de eddig se voltak összevonva. Ha a bizottság úgy gondolja, ne vonjuk össze őket, akkor külön maradnak. Ez nem egy kardinális gazdaságpolitikai vagy alkotmányfilozófiai, hanem kifejezetten technikai kérdés – tette hozzá a kormányfő.
Magyarországgal szemben van politikai offenzíva – válaszolta újságírói kérdésre Orbán Viktor, de - mint mondta – „ezen nem kell meglepődni”, hiszen a politikai élet része, hogy hol offenzívát, hol defenzív akciókat kell végrehajtani. Az, hogy időnként a velünk szemben álló politikusok úgy gondolják, hogy Magyarországgal szemben politikai hadjáratot folytatnak, legitim része a politikai küzdelemnek. Ez ellen nem érdemes tiltakozni. Aki politikusnak megy, ne lepődjön meg, hogy időnként durván megtámadják, ez része a munkájának - mondta.
Magyarországgal szemben természetesen van spekuláció – jelentette ki a miniszterelnök, de mint folytatta, minden országgal szemben van, amelyik eladósodott. Úgy folytatta, ha ma nem 80 százalék felett lenne a magyar államadósság, hanem 52 százalék volna, mint 2002-ben, mikor az első Orbán-kormánytól a szocialisták átvették az irányítást, akkor nem lennének spekulációk velünk szemben. Azért vannak, mert magas az államadósságunk – mutatott rá a kormányfő.
Magyarországnak nem hitelre van szüksége, mi nem akarunk pénzt az Európai Uniótól – szögezte le Orbán Viktor, hozzátéve, csupán biztonsági hitelmegállapodást kívánnak kötni, mert attól tartanak, előállhat az a helyzet, amikor Magyarország nem lesz képes a piacon értékesíteni állampapírjait. Még arra is hajlandóak vagyunk, hogy inkább a piacon adjuk el magasabb kamattal papírjainkat, minthogy olcsó európai pénzt használjunk – fűzte hozzá az előző gondolat kapcsán a miniszterelnök. Kifejtette: a biztonsági megállapodás azért szükséges, ha a piacon nem boldogulunk, akkor is legyen alattunk egy „kifeszített biztonsági háló”.
Orbán leszögezte: az IMF tárgyalások nem az államcsődről vagy a hitelről szólnak, hanem az imént említett biztonsági hálóról.
Arra a kérdésre, milyen ténybeli tévedések hangzottak el az európai parlamenti képviselők részéről, a miniszterelnök azt válaszolta: a képviselők nem voltak könnyű helyzetben, mivel egy másik kultúrából származó alkotmányt elolvasni, megérteni, illetve az azzal kapcsolatos vitákban állást foglalni nagyon nehéz dolog. Nyilvánvaló, akik ma hozzászóltak, azoknak a töredéke sem olvasta el a magyar alaptörvényt. A vitában a „pártszimpátia felülírta a szövegismeretet” - mondta Orbán Viktor.
(fidesz.hu)