ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Eszköztár a korrupció kizárására

Új stratégiát dolgozott ki a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) a hivatali korrupció visszaszorítására. A program egyik nagy vívmánya, hogy a korábbi gyakorlattól eltérően már nem a büntetőjogi megtorlásban látja elsősorban a megoldást, hanem a megelőzésben, a korrupcióra lehetőséget adó környezet és a gondolkodásmód megváltoztatásában is. Rétvári Bence, a KIM parlamenti államtitkára szerint a közigazgatásban ezen a téren elért eredmények „átcsordulhatnak” más területekre is.
Létrehozva: 2012. február 24., 08:40
nyomtat küld

– Melyek a korrupcióellenes program legfontosabb elemei, alap-pillérei?

– A program fő célja, hogy a közigazgatási és egyes kapcsolódó közszolgáltatási korrupciós jelenségeket visszaszorítsa, növelje az ellenálló képességet, és új eszköztárat vezessen be. A program hat alapelven nyugszik, amelyek a következők: hitelesség, társadalmi bizalom kiépítése; fokozatos, az egyes intézkedések érvényesüléséhez szükséges időre alapozott bevezetés; elsődlegesen közigazgatási és egyes közszolgáltatási korrupció ellen lép fel, s csak másodlagosan hat a gazdasági korrupció leküzdésére; partnerek bevonása; a megelőzésben a szervezeti működés átalakítása és a szemléletformálás kerül a középpontba; a múltbéli korrupcióért való számonkérés.

– Mit jelent hétköznapi nyelvre lefordítva a programban többször említett integritásirányítási rendszer, illetve szemlélet?

– Jelenleg szinte kizárólag büntetőjogi eszközöket használunk a hazai gyakorlatban. Azonban ez a megközelítés már elérte a határait, ezért újfajta nézőpontra van szükség, az integritás megközelítésére, amely a nemzetközi gyakorlatban már bevált. Ez az új nézőpont értékek követésére és alapelvekre épül. Könnyen követhető, mivel egyértelmű elvárásokat rögzít, így könnyebb a bizonyítás. Ez a megközelítés a helyes magatartást segíti elő, szemben a büntetőjogi megközelítéssel, amely a korrupciós jogszabálysértések megtorlásán alapszik. A cél az, hogy közérdeket előtérbe helyező magatartás és gondolkodásmód alakuljon ki az emberekben. Ezért a program nemcsak az intézmények, szervezetek, hanem a társadalom és az állampolgárok ellenálló képességét is növelni akarja. Ehhez elsőként szükséges az állam elkötelezettségébe vetett hit fokozatos visszaszerzése megfelelő állami működéssel és tisztviselői viselkedéssel. Szükséges tájékoztató programokat indítani a korrupciós jelenségeket visszaszorító értékek hirdetésére. Ezenkívül ki kell egészíteni a Nemzeti alaptantervet megelőző oktatási anyaggal, hogy így erősítsük az új, felnövekvő nemzedékben a korrupció elleni elköteleződést. Minden önálló állami szervnél fontos egy személy kijelölése, aki teljes vagy részmunkakörben felel az integritásirányítási rendszer működtetéséért.

A teljes interjút a Magyar Hírlap pénteki számában olvashatja.

(Baranya Róbert - Magyar Hírlap, 2012. február 24.)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések