ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Minden diktatúra szörnyűségét be kell mutatni"

A Fidelitas, mint Magyarország legnagyobb politikával és közélettel foglalkozó ifjúsági szervezete a ma aláírásra kerülő dokumentumra úgy tekint, hogy feladatunk van. Küldetésünk, hogy őrizzük és hirdessük a kommunizmus áldozatainak örökségét – mondta Ágh Péter fideszes országgyűlési képviselő, a Fidelitas országos elnöke annak kapcsán, hogy a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja alkalmából együttműködési megállapodást írt alá vasárnap a Szovjetunióban volt magyar politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete (SZORAKÉSZ), az 1945-1956 közötti Politikai Elítéltek Közössége (PEK), a Recski Szövetség és a Fidelitas. Menczer Erzsébet fideszes országgyűlési képviselő, a SZORAKÉSZ elnöke ugyanitt arról beszélt, a szervezetek célja, hogy összefogja azokat az embereket, akik a nemzeti ellenállásban, 1945 és 56 között helytálltak Magyarországon, és megmutatták, mit jelent az, hogy magyarság, haza- és családszeretet. Tekintsék meg az eseményről készült képeinket!
Létrehozva: 2012. november 25., 13:44 | Utoljára frissítve: 2012. november 26., 15:02
nyomtat küld

A Fidelitas 1996-os megalakulása óta célként tekint arra, hogy őrizze azoknak az embereknek az emlékét és örökségét, akiket az elnyomók megnyomorítottak, vagy a mi szabadságunkért szenvedtek és harcoltak. A SZORAKÉSZ, a Recski Szövetség és PEK tagjai ilyen személyek. Emiatt is ért minket megtiszteltetésként az a megkeresés, amelyben jelezték: együttműködést kívánnak velünk kötni – mondta Ágh Péter, a Fidelitas országos elnöke.

Fotók: fidesz.hu

A Fidelitas, mint Magyarország legnagyobb politikával és közélettel foglalkozó ifjúsági szervezete a ma aláírásra kerülő dokumentumra úgy tekint, hogy feladatunk van. Küldetésünk, hogy őrizzük és hirdessük a kommunizmus áldozatainak örökségét – fogalmazott a fideszes honatya, akinek szavai szerint a SZORAKÉSZ, a Recski Szövetség és a PEK tagjai ma is világosan vallják a hitüket, hátsó szándék nélkül szeretik a hazájukat, és nem alkudnak meg erkölcsi kérdésekben. Sokan közülük még ma is itt vannak, hirdetik értékeiket, emlékeztetnek egy megveszekedett ideológia bűneire. Sőt, győztesek, hiszen a Szovjetunió és az őket megnyomorító kommunista rendszer már régen nem létezik, ők pedig még ma is itt vannak köztünk kihúzott derékkal. Mi, fiatalok is erőt, kitartást és hitet kaphatunk tőlük – jelentette ki Ágh Péter.

A kormánypárti politikus szerint a személyes példamutatáson túl még valamire szükség van: „olyan emlékezetre, ami a korábbi évtizedek alatt az úgymond „megtűrt személyeket” a történelmi amnéziából kiemeli.” Minden diktatúra szörnyűségét be kell mutatni. Nagyon helyesen, a náci rémtettekről hosszasan értekeznek a történelemkönyvek, de nem szabad elfelejteni a barna mellett a vörös terrort sem. Ez sokáig váratott magára – mondta Ágh. Megjegyezte, a SZÓRAKÉSZ számításai szerint 845.900 ember esett a vörös csillag áldozatául 1945 és 63 között. Be kell mutatni ezt a magyar fiataloknak. Nem szabad hagyni, hogy a XX. század második feléről hiányos ismereteink legyenek. Csak így lehet megérteni, hogy milyen út vezetett a mába, és azt a világot, amely körülvesz minket – hívta fel a figyelmet Ágh Péter.

Menczer Erzsébet, a SZORAKÉSZ elnöke elmondta, több mint 800 ezer embert hurcoltak el koholt vádak alapján Magyarországról az akkori magyar hatóságok közreműködésével a „pokol bugyraiba” és erről nem nagyon szokás beszélni a kommunizmus bűneinek emlegetésekor. Hozzátette, az azóta eltelt 60-70 év alatt úgy nőttek fel generációk, hogy kevés ismerettel rendelkeznek a magyar történelemről.

A fideszes képviselő felidézte, a SZORAKÉSZ, a PEK és a Recski Szövetség megalakulásakor valamennyien célul tűzték ki, hogy mindazokat összegyűjtsék, akik túlélői a borzalmaknak és megpróbálják ezen személyek életét segíteni. A rendszerváltozás után megkezdődött a kárpótlás folyamata.  Az volt a célunk, hogy felkutassuk ezeket az embereket és érdekeiket képviseljük, személyi és vagyoni és erkölcsi kárpótlásukat kiharcoljuk annak tudatában, hogy emberéleteket nem lehet pénzzel megváltani – húzta alá Menczer.

A kormánypárti politikus elmondása szerint a személyi és vagyoni kárpótlás megtörtént, az erkölcsi kárpótlás most következik, mert - mint mondta – „bár partvonal mentén történtek megemlékezések bizonyos eseményekről, de nem úgy és nem olyan mértékben, ahogy azt a történelem és az áldozatok száma megkövetelte volna.”

Mi azon embereket fogjuk össze, akik a nemzeti ellenállásban, 1945 és 56 között helytálltak Magyarországon és a Gulag rabtelepein, és megmutatták, mit jelent az, hogy magyarság, haza- és családszeretet, amikről manapság az emberek hajlamosak elfeledkezni – jelentette ki Menczer Erzsébet. Nekünk abban van szerepünk, hogy az utókor számára átadjuk mindazt a történelmi tudnivalót, ami ma még mindig nincs a köztudatban és a történelemkönyvekben – tette hozzá.

Kitért rá, megítélésük szerint „semmiben nem különbözik egymástól a barna- és a vörösinges fasizmus”. Mind a kettő embertelen volt, iszonyatos pusztítást vitt végbe a világban, az egyik faji, a másik ideológiai alapon – fogalmazott a fideszes politikus, aki úgy vélte, ennek az emléknapnak a létrehívásával „sikerül végre áttörni egy olyan falat, amivel a kettős mércét le lehet bontani”. Nagyon fontos, hogy megemlékezzük a holokauszt áldozatairól, mert ez a szörnyűség még egyszer nem fordulhat elő, de ugyanaz sem, amit a szovjetek műveltek 100 millió emberrel, akik áldozatául estek a kommunizmusnak – hangsúlyozta Menczer Erzsébet.

Fehérváry István a PEK elnöke beszédében felidézte szervezetük megalapításának történetét, a Rákosi éra és a Kádár-korszak alatti "titkos szervezkedésüket", amelynek eredményeként a rendszerváltás után 1991-ben, ünnepélyes keretek között megalakulhatott a közösség képviselete.

Kötelességünknek tartottuk, hogy azokat támogassuk, akik anyagi nehézségekkel küzdöttek, de főleg azon özvegyeket, akiknek férjeit kivégezték – emelte ki Fehérváry, hozzátéve, e tevékenységet a mai napig folytatják, s immár jobb anyagi és egyéb lehetőségek állnak rendelkezésükre, hogy segítsenek a rászorulókon. Úgy folytatta, feladatuknak tekintették, hogy a 298-as és 301-es parcellákat „nemzeti temetővé alakítsák át”, s ehhez – mint említette – kormányzati segítséget is kaptak.

Szólt arról is, olyan emlékművet sikerült állítani az elhunytakról a Petőfi híd budai hídfőjénél a következő nemzedékek számára, melyet felkeresve a fiatalok tapasztalatot szerezhetnek nevekről, személyekről, szervezetekről, akik részt vettek a nemzeti ellenállásban, főleg 1945 és 56 között, illetve emléket állít azoknak, aki a Rákosi terror idején haltak hősi halált. Fehérváry István a vasárnapi találkozó kapcsán arról beszélt, mindez azt bizonyítja, igenis lehetséges Magyarországon közösen dolgozni, olyan elhatározásokra jutni, amelyek a társadalom számára emlékezetesek maradnak.

Krasznay Béla a Recski Szövetség elnöke arról beszélt, a megállapodást kötő szervezetek azért dolgoznak, hogy megismertessék az emberekkel a „valódi történelmet.” Mint mondta, elsősorban az ifjúságot, azon belül is a diákságot célozták meg, hiszen – a szervezet elnökének szavai szerint – a középiskolák és egyetemisták tíz éven belül a „nemzet fenntartó elemei lesznek”, épp ezért nem mindegy, milyen szemszögből nézik a világot.

Elmondta, e munka eredményei már látszanak, mivel tavaly és idén a Recski Nemzeti Emlékparkban megtartott ünnepségen mintegy 5-600 középiskolás vett részt, október 20-án pedig 2000 fiatal látogatta meg a 301-es parcellát, hogy lerója kegyeletét az 1956-os forradalmat követő megtorlás áldozatainak emléke előtt.

A beszédeket követően a megállapodást Menczer Erzsébet, Ágh Péter, Fehérváry István, Krasznay Béla és Szelekovszky Ernő, a Honvédelmi Minisztérium nyugalmazott főosztályvezetője, az esemény moderátora is aláírta.

Háttér: A Parlament 2012 tavaszán fogadta el Menczer Erzsébet határozati javaslatát, hogy legyen minden év november 25-e a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések