ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

2014-ig nem lesz jelentős változás a választási rendszerben

Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a Duna Heti Hírmondó című műsorában azt mondta: nem biztos benne, hogy a regisztráció nem fog működni Európában szélesebb körben, mint ahogyan jelenleg, ugyanakkor politikailag korábban is kockázatosnak látta a regisztráció bevezetését.
Létrehozva: 2013. január 7., 08:16 | Utoljára frissítve: 2013. január 7., 11:08
nyomtat küld

Hangsúlyozta azonban, hogy osztja pártja véleményét, így szerinte is vannak fontos előnyei a regisztrációnak. Mint mondta, véleménye szerint az Alkotmánybíróság az átmeneti rendelkezések megsemmisítésekor hozott egy „merész, rendkívül aktivista” döntést, de a jogalkotó szándékával ez a döntés szembement. Hozzátette: az átmeneti rendelkezések megsemmisítéséből már következett a választási eljárási törvény vizsgálata során a regisztráció megsemmisítése is.

Gulyás Gergely a Duna TV Heti hírmondó című műsorában

Kiemelte: Rogán Antal és Szájer József is azt mondta korábban, hogy miután az Alkotmánybíróság az átmeneti rendelkezések megsemmisítésekor nem tartalmi hibákat tárt fel, hanem arra a következtetésre jutott, hogy az alaptörvénynek egy jogszabályban kell lennie, azt a feladatot adta az Országgyűlésnek, hogy szerkessze össze azokkal a rendelkezésekkel az átmeneti rendelkezéseket és az alaptörvény egységes szövegét, melyeket az alkotmányozó többség fontosnak tart. Hozzátette: a regisztráció megsemmisítésével azonban tartalmi kritika jelent meg.

Csak egy-két olyan pont van, melyet az Ab döntése miatt rendezni kell

Arra a felvetésre, hogy kétharmados többséggel az alaptörvényben rögzíthették volna a regisztrációt, Gulyás Gergely úgy fogalmazott: nem akarnak az Alkotmánybíróság döntésével ellentétes alkotmánymódosítást ebben a kérdésben elfogadni. Szerinte ugyanis ez azt jelentené, hogy utána el kell fogadni a választási eljárási törvényt, és már egy év sem lenne hátra a választásokig, amikor még nem lenne mindenki számára megismerhető a választás lebonyolításának jogszabályi környezete.

A politikus azt mondta, jelentős átalakítást a kialakult választójogi rendszerben 2014-ig nem tud elképzelni, csak egy-két olyan pont van, melyet az Ab döntése miatt rendezni kell. Biztosan nem lesz a rendszert egészben megváltoztató módosítás – szögezte le. Azzal kapcsolatban, hogy a kormány tisztában lehetett előre az Alkotmánybíróság döntésével, és egyfajta politikai taktika volt a regisztráció bevezetésének szándéka, azt mondta: ennek a felvetésnek semmilyen alapja nincs. Arra a kérdésre, hogy megnyílt-e az út az előrehozott választás előtt, úgy fogalmazott: ez az elmélet is a „fantazmagóriák és a viccek kategóriába” tartozik.

Mint mondta, azt reméli, hogy a megelőző két és fél év államháztartási és költségvetési konszolidációjának eredményeként a következő másfél évben még számtalan intézkedésre kerül sor, mely erősíti a kormánypártok választási győzelmének esélyeit.

Külhoni magyar állampolgároknak marad a regisztráció

Arra a kérdésre, hogy a külhoni magyar állampolgárok esetében megmarad-e az előzetes feliratkozás, azt mondta: az Ab nem a regisztráció egészét szüntette meg, hanem a magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárok tekintetében hozta meg döntését. A Magyarországon kívül élő magyar állampolgárok esetében megmarad a regisztráció, ők levélben és elektronikus úton regisztrálhatnak.

Kiemelte: lesz majd egy felvilágosító kampány is, mely után egy úgynevezett külhoni névjegyzékbe veszik a külföldi magyar állampolgárokat, ennek alapján lesz lehetőség arra, hogy a választás napján, illetve azt megelőzően szavazataikat levélben leadják. Így össze lehet számolni a szavazatokat, és a választás napján lehet eredményt hirdetni – tette hozzá. Mint hangsúlyozta, nemcsak jogi, de nemzetbiztonsági szempontból is foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogy Szlovákiában megfoszthatják állampolgárságától azokat, akik felveszik egy másik állam állampolgárságát.

A választási eljárási törvény ad olyan felhatalmazást a végrehajtási rendeletekben, mely lehetőséget nyújt arra, hogy alternatív megoldások is legyenek – emelte ki Gulyás Gergely. Példaként azt mondta, nem feltétlenül kell szlovák postán feladni a levelet. Még gondolkodnak egy olyan megoldásban, hogy ha valaki Szlovákiában akar élni választójogával, megtehesse úgy, hogy az semmilyen kockázatot ne jelentsen - fejtette ki Gulyás Gergely. Kiemelte: az európai egyezményekkel teljesen szemben áll a szankció a kettős állampolgársággal szemben.

Kifejtette: eddig 370 ezren vették fel a magyar állampolgárságot, de a regisztráció után lehet majd látni, hogy mennyien vannak azok, akik ebből a választói körből szeretnének szavazni, utána az Országos Választási Iroda összesíti a szavazatokat. Hozzátette: a titkosságra itt is tekintettel kell lenni.

(hirado.hu - fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések