ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Nagyítóval sem találni problémás ügyet a két ország kapcsolatában"

A Magyarország és Törökország közötti kiváló politikai alapokra és az egymás kultúráját tiszteletben tartó gondolkodásmódra lehet építeni a két ország közötti gazdasági együttműködést - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a magyar-török üzleti fórumon kedden Budapesten, miután megbeszélést folytatott Recep Tayyip Erdogan török kormányfővel. Tekintse meg képgalériánkat!
Létrehozva: 2013. február 5., 15:23 | Utoljára frissítve: 2013. február 5., 17:04
nyomtat küld

Orbán Viktor kiemelte: egyetért török kollégájával abban, hogy "nagyítóval sem találni" olyan ügyet, amely problémát okozna a két ország kapcsolatában. A magyar kormányfő méltatta, hogy Recep Tayyip Erdogannak sikerült kellő időben meghoznia azokat a döntéseket, amelyekkel elejét vette annak, hogy nemzetgazdasága válságba zuhanjon. Bátor volt, hogy nehéz döntéseket hozzon - fogalmazott Orbán Viktor, hozzáfűzve: "mindannyian ilyenek szeretnénk lenni". "Itt Magyarországon mi is igyekszünk, de sajnos még nem olyan jó eredménnyel, ahogyan Törökország" - tette hozzá Orbán Viktor.

Minden országnak fel kell ismernie a saját helyzetét

Elmondta, a török példa Magyarország számára bíztató és bátorító, mert Törökország megpróbálja megérteni a jövőt, elképzeli, hogyan boldogulhat a jövőben, és azt végre is hajtja. Európában, az Európai Unió területén nem jellemző ez a gondolkodásmód Orbán Viktor szerint. Kifejtette: az európai emberek az elmúlt 50 évben azt tanulták meg, hogy az európai gazdaság intézményei elég rugalmasak és innovatívak ahhoz, hogy különösebb vezetői irányváltás nélkül önmagukat adaptálják a megváltozott körülményekhez, gazdasághoz.

Fotó: fidesz.hu

"Ezért Európában leszoktunk arról, hogy vezetőkről beszéljünk" - hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzátéve, az európai gazdaságban a korábban önmagukat sikeresen az új helyzethez igazító intézmények komoly politikai vezetés nélkül már nem tudnak választ adni a gazdasági kihívásokra.

Kiemelte: Törökországot elemezve látható, hogy az ország vezetői még a 2000-es évek elején kezdtek hozzá ahhoz a politikához, ami mára irigylésre méltóvá teszi a török gazdaságot, amely az európai trenddel ellentétben növekedni tud. A török példa tanulsága Magyarország számára az, hogy minden országnak fel kell ismernie a saját helyzetét, a saját adottságát, és a "saját testére szabott gazdaságpolitikával kell szembenézni a kihívásokkal" - vélekedett a miniszterelnök. "Mi Magyarországon is próbálkozunk valami ilyesmivel" - mondta Orbán Viktor, emlékeztetve arra, hogy az utóbbi két és fél évben új alkotmányt, polgári és büntető törvénykönyvet, valamint új Munka törvénykönyvét alkottak. A magyar gazdaságban vannak olyan fejlemények ennek köszönhetően, amelyek bizakodásra adnak okot - fűzte hozzá.

A gazdasági növekedéshez üzlet, beruházás, gazdasági aktivitás, kereskedelem kell

A miniszterelnök kifejtette: hat olyan gazdasági mutató van, amellyel a gazdaság állapota felmérhető. Az államadósság Magyarországon csökkenő tendenciát mutat, a költségvetési hiány immár harmadik éve 3 százalék alatt van, és javultak a foglalkoztatási mutatók is: 160 ezerrel dolgoznak többen, mint két évvel ezelőtt. Magyarország emellett jól teljesít a külkereskedelmi és fizetési mérleg mutatók területén is. A hatodik mutató, ahol "döccen a kerék", a gazdasági növekedés - mondta, jelezve, hogy itt a magyar gazdaság messze elmarad Törökország, de a közép-európai országok gazdaságától is. A kormány tervei szerint 2013 lesz az az év, amikor az öt, rendben lévő gazdasági mutató mellett a gazdasági növekedés is rendbe jön - mondta Orbán Viktor. A gazdasági növekedéshez üzlet, beruházás, gazdasági aktivitás, kereskedelem kell, az országok közötti gazdasági kapcsolatokat ugyanakkor a cégek, az üzletemberek működtetik, azok ruháznak be, kötnek üzletet, az állam ennek feltételeit próbálja javítani. "Ezért van szükség arra, hogy elmélyítsük a két ország gazdasági kapcsolatait" - emelte ki a miniszterelnök.

Közép-Európa egy rendkívül értékes térség, hiszen az elemzői becslések szerint a következő 10-15 évben itt van a legnagyobb növekedési potenciál Európán belül - fejtette ki Orbán Viktor. "Amikor tehát Önöket fogadjuk itt, Budapesten, nemcsak Magyarországon, hanem Közép-Európában is fogadjuk Önöket". Aki idejön, együttműködik Magyarországgal, beruház a térségben, nemcsak az országba érkezik, hanem Közép-Európába is. A térség országai egymással is egyre szorosabbra fűzik kapcsolataikat, tudatosan építik a kereskedelmi útvonalakat, az energiahálózatokat, az infrastruktúrát - mondta a miniszterelnök. Az ebben az ígéretes térségben való gazdasági részesedés lehetőségét kínálja Magyarország Törökországnak - fűzte hozzá.

Vízumkönnyítéseket vezetnek be a két ország között

Orbán Viktor szerint van igazság abban a mondásban, hogy az erős országok nem kezelni akarják a válságot, hanem át akarják magukat alakítani annak érdekében, hogy a válság utáni időszakban versenyképesek legyenek. Magyarországnak Brazíliával, Kínával és a feltörekvő gazdaságokkal kell versenyeznie a jövőben. Magyarország felkészítése a következő 15-20 évre most történik, ennek jegyében hirdette meg a kormány a keleti nyitást, és mert az Európai Unió piacai egyre szűkülnek. Orbán Viktor összefoglalva a tárgyalások eredményeit megemlítette: megállapodtak abban, hogy vízumkönnyítéseket vezetnek be a két ország között, megkétszerezik a két ország közötti kereskedelmi volument, elismerik egymás diplomáit és hangsúlyt helyeznek kölcsönös kulturális jelenlétre is.

A török miniszterelnök kedden érkezett hivatalos látogatásra Budapestre. Recep Tayyip Erdogant az üzleti fórum után Áder János köztársasági elnök a Sándor-palotában fogadja. Erdogan ezután országa külpolitikájáról tart előadást az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. A török kormánydelegáció tagja Zafer Caglayan gazdasági miniszter, Taner Yildiz energiaügyi miniszter, Mehmet Müezzinoglu egészségügyi miniszter, valamint több parlamenti képviselő és üzletember.

"Ezt a történelmi kapcsolatot most szorosabb együttműködésre kell váltani"

Sikeresnek nevezte magyarországi látogatását Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök a magyar-török üzleti fórumon kedden Budapesten, véleménye szerint a találkozók hozzájárulnak ahhoz, hogy a két ország kapcsolatai mind politikai, mind gazdasági területen magasabb szintre emelkedjenek.

A török kormányfő beszélt arról, hogy Magyarországot és Törökországot közös történelmi múlt, továbbá nyelvi és családi kapcsolatok is összefűzik, szavai szerint ezt a történelmi kapcsolatot most szorosabb együttműködésre kell váltani. Recep Tayyip Erdogan kiemelte, hogy támogatja Magyarország keleti nyitás politikáját, ami már Törökországnak is bevált, amikor az európai piacok szűkülése miatt Ázsia felé nyitott. Az üzletember találkozó résztvevőinek nagy száma - 114 magyar üzletember, 34 Magyarországon élő török és 125 Törökországból érkezett üzletember - azt mutatja, hogy a felek készek a jövőbeni együttműködésre - emelte ki a török miniszterelnök, egyben remélte, hogy az együttműködés nagyon sikeres lesz. A mostani magas szintű találkozó megnyitja az utat ehhez - fűzte hozzá.

A török kormányfő beszélt a két ország kereskedelmi kapcsolatairól. Tájékoztatása szerint a mostani megbeszéléseken a felek elhatározták, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalom jelenlegi évi 2,5 milliárd dolláros értékét 2015-re 5 milliárd dollárra emelik. Kiemelte a járműipart, az energiaszektort, az idegenforgalmat és az építőipar, mint az együttműködés legfontosabb területeit. Hozzátette azt is, hogy Magyarország logisztikai központ lehet sok török cég számára, mivel földrajzi fekvése révén innen könnyen elérhetőek az európai országok. Megemlítette azt is, hogy törökországi cégek mintegy 75 millió dollárt fektettek be Magyarországon, Törökországban pedig több mint 40 magyar cég működik, amelyeknek a befektetései elérik a 20 millió dollárt. Úgy vélte ezek a számok jelentősen növelhetők az együttműködés szélesítésével. Recep Tayyip Erdogan elmondta, hogy meghívta Orbán Viktort Törökországba. A török kormányfő megköszönte, hogy Magyarország támogatja Törökország európai uniós csatlakozási szándékát.

(MTI - fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések