ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Innovatív megoldások a védett szervezeti és támogatott munkahelyek területén

A védett, azaz államilag támogatott, speciális szabályok alá tartozó munkahelyek fokozatosan növekvő jelentőségéről rendeztek ma konferenciát az Európai Parlamentben. A rendezvény szervezői Kósa Ádám fideszes és Dieter-Lebrecht Koch német EP-képviselők, valamint a Fogyatékkal Élőknek Szolgáltatást Nyújtók Európai Egyesülete (EASPD) voltak. A konferencia kiemelt témája a védett szervezetek által fenntartott, illetve támogatott munkahelyek szerepének megerősítése volt, különös tekintettel a halmozottan fogyatékos emberek társadalmi befogadásának javítására. Ez a célkitűzés összhangban áll a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezménnyel és annak kiegészítő jegyzőkönyvével, amelyeket éppen hazánk ratifikált először a világon. 
Létrehozva: 2013. március 27., 15:33
nyomtat küld

A védett munkahelyek eddig sem voltak ismeretlenek Európában, ám azok hatékonyságáról egyre nagyobb vita folyik manapság. Kósa Ádám, az EP Fogyatékosságügyi Munkacsoportjának elnöke beszédében kifejtette: "A védett munkahelyek olyan megváltozott munkaképességű polgároknak adnak munkát, akik a leginkább rászorulnak a "köz" támogatásra. Ez különösen igaz a halmozottan sérült emberekre. A védett munkahelyek olyan szolgáltatásokat nyújtanak, melyek állapotukat is figyelembe véve biztosítják a munkavégzéshez szükséges egyenlő jogot és egyenlő esélyű hozzáférést". "Előrelépés szükséges Európa-szerte, hogy valóban a fogyatékos embereket célzó, személyre szabott lehetőségek és támogatások által javuljon a fogyatékos emberek helyzete, ami összhangban áll a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezményben elfogadott elvekkel. Ám a jelenlegi a gazdasági válság idején számos tagállamban jelentősen romlik a fogyatékos emberek helyzete" – hívta fel a figyelmet Kósa Ádám.

A társházigazda Dieter-Lebrecht Koch, a munkacsoport alelnöke előadásában rámutatott: "A rehabilitációs tevékenységet végző és minősített munkahelyekre vannak jó példák hazámban, Németországban, illetve más tagállamokban is, amelyek világító lámpásként szolgálhatnak a további jó gyakorlatok alkalmazásához az EU-ban, vagy azon kívül". A képviselők felszólalásait követően a szakértők hozzászólásaira került sor.

"Európában jelenleg hárommillió embert foglalkoztatnak védett szervezeti foglalkoztatás formában, nem mellékes tehát, hogy milyen hatékonysággal valósul meg a fogyatékkal élő emberek jogainak biztosítása a gyakorlatban" - emelte ki Franz Wolfmayr, az EASPD elnöke. "A megoldás minden kétséget kizáróan a szolgáltatások személyre szabottságában van"- mutatott rá Wolfmayr.

Csizmadia László, az Értelmi Sérülteket Szolgáló Társadalmi Szervezetek és Alapítványok Országos Szövetségének (ÉTA) elnöke ismertette azokat a pozitív intézkedéseket, melyeket a magyar kormány az elmúlt időszakban hozott a fogyatékkal élők helyzetének javításának céljából. "Korábban egy vállalat csak úgy kaphatott rehabilitációs támogatást az államtól, ha megfelelt egy szigorított követelményrendszernek, ráadásul zártkörű volt a forrásokhoz való hozzájutás is. A szigorúság részben megmaradt, azonban kiemelt cél lett, hogy a védett szervezeti foglalkoztatás mellett a nyílt munkaerő-piacon is a munkaadók érdekeltek legyenek a fogyatékos emberek foglalkoztatásában. Csizmadia kiemelte: "Az új rehabilitációs kártyarendszer bevezetésével és a vele járó adókedvezménnyel egyre több fogyatékossággal élő ember kap valódi munkát, valamint megszűnt az a 2011-ig élő gyakorlat, mely lehetővé tette, hogy olyan cégek is állami támogatáshoz jussanak, ahol csak papíron léteztek a fogyatékkal élő dolgozók jogai. Az új rendszerrel nem csak racionalizáltabban kerülnek kiosztásra a támogatások magát a fogyatékossággal élő dolgozót a középpontba állítva, hanem az érdekképviseleti szervek működésével kapcsolatos támogatási rendszer is kibővült. Esetükben a korábbi pályázati finanszírozásról áttértek egy biztosabb, normatív támogatási rendszerre".

Stephan Hirsch, a német BAG: WfbM ernyőszervezet főtitkára beszédében rámutatott: "A súlyos fogyatékkal élő regisztrált munkanélküliek száma Németországban éveken keresztül 190 ezer volt. Ebből is láthatjuk, hogy a munkaerőpiacra kerülés még egy erős gazdaságú ország esetében sem valósulhat meg komoly segítség nélkül".

A francia Unapei szövetség képviselője Thierry Nouvel bemutatta, hogy a fogyatékkal élők igen komoly kihívásokkal szembesülnek Franciaországban is, hiszen a védett munkahelyekről a nyílt munkaerőpiacra történő átkerülés aránya csupán 3%.

A konferencia zárszavában Kósa Ádám kifejtette, hogy még a gazdagabb, fejlettebb nyugat-európai országok is keresik a megfelelő utakat a fogyatékos emberek magasabb foglalkoztatásához. "Itt az idő az új, innovatív és egyben személyre szabott megoldások alkalmazására, amelyre most Magyarország kísérletet tesz" – hívta fel a figyelmet Kósa.

Háttér: A védett szervezeti keretben biztosított munkahelyek kialakításának igénye a jelenlegi formában először az 1960-as években merült fel azzal a céllal, hogy nőjön a fogyatékkal élő emberek esélye a munkaerőpiacon történő elhelyezkedésre. Céljuk a szaktudás elsajátításának elősegítése, valamint az egyéni fejlődésben való segítségnyújtás volt, figyelembe véve az állapotukat is. Manapság ez a forma Európában elsősorban a németajkú és frankofón országokban van jelen, azonban számos más gyakorlatra is van példa.

(EPP-HungarianPress)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések