ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Orbán: Az új alkotmány körüli viták korszaka lezárult

Erős és szuverén Magyarország nem létezhet erős alkotmányos alap nélkül; erős alkotmányos alap pedig nem létezhet erős alkotmányos alapvédelem nélkül - jelentette ki Orbán Viktor csütörtökön, miután megbeszélést folytatott Paczolay Péterrel. Az Alkotmánybíróság elnöke ugyanitt kiemelte, az új alkotmánybírósági törvény szabályozása lehetővé teszi a hatékony alkotmánybíráskodást.
Létrehozva: 2013. május 23., 10:40 | Utoljára frissítve: 2013. május 23., 11:17
nyomtat küld

Egy demokratikus ország stabilitásának és harmonikus működésének nélkülözhetetlen előfeltétele, hogy az alkotmányos intézmények és azok vezetői párbeszédet folytassanak egymással – jelentette ki Orbán Viktor a megbeszélés jelentőségére utalva. A kormányfő emlékeztetett, hogy ennek szellemében folytatott eszmecserét a Kúria elnökével és a legfőbb ügyésszel is.

Orbán Viktor és Paczolay Péter sajtónyilatkozatot tett

Az Alkotmánybíróság az a testület, amely a magyar alkotmányosság első számú őre – mutatott rá. A 2010-es választásokat követően a kormány munkájának középpontjában az erős és szuverén Magyarország megteremtése áll. Erős és szuverén Magyarország nem létezhet erős alkotmányos alap nélkül; erős alkotmányos alap pedig nem létezhet erős alkotmányos alapvédelem nélkül – hangsúlyozta a kormányfő. Hozzátette: az erős Magyarország fenntartásában az Alkotmánybíróságra megkerülhetetlen és nélkülözhetetlen feladat hárul.

Fotó: fidesz.hu

A miniszterelnök szólt arról is, az új alkotmány körüli viták korszaka lezárult. Nagyon ritkán adódik egy ország közjogi történetében olyan izgalmas és szép időszak, mint a mögöttünk hagyott másfél-két esztendő, ami egy új alkotmányos rendszer kiépítését jelentette – fogalmazott. Mint mondta, viták nélkül nincs demokrácia, a demokratikus államélethez azonban az is kell, hogy a viták egy idő után nyugvópontra jussanak. Az alkotmányozásról szóló viták megfelelő mélységűek és hosszúságúak voltak – fűzte hozzá. „Jogászi szempontból szép és izgalmas volt” – jegyezte meg a kormányfő.

Az alkotmányos viták nyugvópontra jutottak Magyarországon

Az Alkotmánybíróság most megvizsgálta – hiszen korábban erre nem volt lehetősége -, hogy az alkotmányozó hatalom, azaz az Országgyűlés, szabályos körülmények között fogadta el az alkotmányt – közölte Orbán Viktor. Hozzátette: alkotmánnyal kapcsolatos döntését az Ab meghozta, ezért elmondhatjuk, az alkotmányos viták nyugvópontra jutottak Magyarországon.

A miniszterelnök egyetértett Paczolay Péterrel abban, hogy az Alkotmánybíróságnak feladata van a magyar és a nemzetközi jog összhangjának megteremtésében. Ennek kapcsán kifejtette: az összhang megteremtése természetesen az alkotmányozó, törvényhozó feladata, de munkájába be kell építenie az Ab szempontjait is. Orbán Viktor egyúttal köszönetét fejezte ki az Alkotmánybíróságnak - ami a magyar alaptörvény védelmezője és a közjogi kultúra továbbfejlesztője is egyben -, azért a munkáért, amit az elmúlt időszakban végzett.

Az Ab hatáskörével és eljárásával összefüggésben a kormányfő úgy fogalmazott: a kormány komolyan veszi azt a korábbi vállalását, ha az államadósság a GDP-hez viszonyított 50 százalék alá csökken, akkor a testület ismét foglalkozhat a költségvetési és adókérdéseket érintő szabályozások alkotmányos dimenzióival.

A miniszterelnök beszámolt arról is, hogy Paczolay Péterrel áttekintették az Ab eljárásrendjét, mellyel összefüggésben kiemelte: „jó kezdeményezés volt a hallgattassék meg a másik fél elvének bevezetése az Ab működésébe is”. A grémium működését szabályzó törvényjavaslatról szólva Orbán Viktor aláhúzta: a magyar parlament nem fogad el olyan Ab-ról szóló törvényt, amelyről ne egyeztettek volna előzetesen a testülettel.

Hatékony alkotmánybíráskodás

Paczolay Péter elmondta, áttekintést adott a kormányfőnek az Alkotmánybíróság új hatáskörével és eljárási rendjével összefüggő eddigi tapasztalatokról. Az új alkotmánybírósági törvény szabályozása lehetővé teszi a hatékony alkotmánybíráskodást, ugyanakkor ennek tényleges megvalósulása szempontjából lényeges kérdés, hogy a vezető politikusok, a kormány, az Országgyűlés reagáljanak az Ab döntéseire, és építsék be munkájukba a testület döntéseit és megfontolásait – szögezte le az Alkotmánybíróság elnöke. Hozzáfűzte: Így a viták nem lépik, nem léphetik át a jogállamiság kereteit.

Kifejtette, emellett szót ejtettek arról is, hogy a nemzetközi és a magyar jog összehangolásában szintén fontos szerep hárul a testületre.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések