ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nem szabad összekeverni a jogi kérdéseket a politikai vitákkal

Az európai integráció rendszerét egy nagyon szigorú, jól értelmezhető jogi rendszerben lehet működtetni, és ha összekeverjük a jogi kérdéseket a politikai-ideológiai vitákkal, akkor az egész rendszert veszélyeztetjük - mondta a külügyminiszter pénteken Budapesten, a Pro Integratione 2013 konferencia nyitóelőadásában.
Létrehozva: 2013. május 24., 11:59 | Utoljára frissítve: 2013. május 24., 12:53
nyomtat küld

Martonyi János kifejtette: az integráció mélyítése során bizonyos alapvető tételeknek sérthetetlennek kell lenniük, így be kell tartani az alapszerződéseket, a bonyolult európai intézményrendszernek transzparensen kell működnie, és ügyelni kell arra, hogy olyan jogi biztosítékok épüljenek be az európai mechanizmusokba, amelyek biztosítják az uniós szintű jogállamiságot. "Mi a magunk részéről, akármilyen kérdésről van szó, mindig ebből kell, hogy kiinduljunk" - fogalmazott.
    
Martonyi János előadásában hangsúlyozta, rendkívül fontos, hogy "ne dobjuk sutba" az európai kultúra lényegét, azaz azt, hogy az emberi magatartást normák, erkölcsi és jogi normák határozzák meg. Hozzátette: ugyan nem mindig tartjuk be ezeket, és sokszor nyíltan szegjük meg, és ezért sokan azt mondják, hogy az európai identitásnak része a képmutatás, de az európai kultúra nem dominanciára, nem hierarchiára épül, hanem tiszteletre, az egymás iránti bizalomra, és a normákba vetett hitre.
    
A külügyminiszter szerint a Magyarország számára az európai integrációból fakadó előnyök messze meghaladják a hátrányokat. "Más kérdés, hogy az uniós csatlakozás óta eltelt kilenc év Magyarország számára nem volt a legsikeresebb" - fogalmazott, hozzátéve, hogy "már a görögök is vigyáztak arra, hogy azonos időben történő dolgokat, egymást követő dolgokat ne tévesszenek össze az ok-okozati viszonnyal".
    
Martonyi János szerint három dolog van, amely jelentős tényezője volt az európai sikernek, ugyanakkor komoly dilemmát is jelentenek.
    
Közölte: egyrészt a gazdaság és politika közötti egyensúly hiányát az európai integráció "már a kezdetek kezdetétől" magán hordozza. Közhely, hogy az európai integráció alapvetően politikai vállalkozás, hiszen az egység megteremtése és a háborúk elkerülése politikai vállalkozás - mondta. Hozzátette ugyanakkor, hogy már a legelső kezdeményezés, a szén- és acélközösség is egy színtiszta gazdasági formában jelent meg.
    
Martonyi János azt mondta, az egész integrációs folyamatnak az a zsenialitása, hogy amikor világossá vált, hogy egy védelmi-politikai közösség létrejötte még korai, akkor a közösséget gazdasági formában hozták létre.
    
A külügyminiszter szerint a politikai unió jelentős hátrányban van a gazdasági unióhoz képest, a többi között azért, mert a politikai unió nehezebben mérhető, mint a gazdasági unió, az bonyolultabb, érzékenyebb dolog. "Sokkal inkább kapcsolódik a tagállami identitáshoz, szuverenitáshoz" - tette hozzá.
    
A második dilemmának nevezte, hogy az európai integrációs folyamat feltalált egy rendkívül sikeres intézményrendszert. Ez az intézmény- és normarendszer azonban egyre bonyolultabbá vált. Ez tényezője annak a távolságnak, amely az intézmények, illetve az intézmények által képviselt emberek között fennáll.
    
Martonyi János szerint sok probléma ezzel függ össze, mert "nincs meg a döntések igazi legitimitása", ezért nem tudnak az emberek azonosulni a különböző európai célkitűzésekkel. Ezzel függ össze, hogy nincs európai identitás, és ezért nehéz a politikai unió mellé politikai legitimitást nyerni.
    
Harmadik dilemmának nevezte a bővítési politikát. A külügyminiszter kifejtette: látni kell, hogy egy hat országra kiterjedő intézményrendszerhez képest egy 28-30 országot magába foglaló integrációban önmagában a létszám miatt is nehezebb a döntéshozatal, de az is kétségtelen, hogy a gazdasági és társadalmi, történelmi, politikai különbségeket ez a tényező is jelentősen megnövelte. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az integráció a magyar nemzetpolitika szempontjából is fontos, ahogy a közép-kelet-európai országok közötti együttműködés és a régió felemelkedése szempontjából is.
    
"A 21. században Európa szerepének relatív megőrzéséhez az kell, hogy erőteljes, továbbra is egyre jobban működő integrációt valósítsunk meg együtt, tisztelve egymást és bízva egymásban" - fogalmazott Martonyi János.
    
A konferencián felszólalt Gordan Grlic-Radman, Horvátország budapesti nagykövete is, aki hangsúlyozta, hogy országa uniós csatlakozása a horvát politika legfontosabb prioritása jelenleg. "Horvátország az Európai Unióhoz tartozik, ez a kormányunk meggyőződése (...), ezen dolgozunk több mint egy évtizede" - fogalmazott.
    
Horvátország július elsejei uniós csatlakozására utalva jelezte: ez történelmi pillanat lesz mind Horvátország, mind az EU számára.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések