ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Rogán: Érdemes élni a lehetőséggel

Érdemes élni a lehetőséggel, és minden határon túli politikai szervezetnek érdemes a választási részvételre buzdítania a magyar közösség tagjait - jelentette ki Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője szombaton az RMDSZ 11. kongresszusát záró csíkszeredai sajtóértekezleten.
Létrehozva: 2013. május 26., 10:27 | Utoljára frissítve: 2013. május 27., 17:00
nyomtat küld

Törvénytervezetet nyújt be a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a román törvényhozásban Székelyföld területi autonómiájáról - fogalmazott az eseményen Kelemen Hunor, a szövetség elnöke, s fontosnak nevezte, hogy az eddigieknél részletesebb tervezet kerüljön a parlament elé.

Az RMDSZ-nek meg kell teremtenie mind a területi, mind a kulturális autonómia jogi kereteit, ennek érdekében a magyar politikai tényezőknek meg kell állapodniuk, hogy csatározásaikban az autonómia ügyét nem használják fegyverként - hangoztatta Kelemen Hunor elnöki beszámolójában.
   
Olyan hallgatólagos vagy írásos megállapodást kellene kötni, amelyet mindenki elfogad, "mert a legtöbb kárt akkor tudjuk okozni egymásnak, és különösen a mi közös ügyünknek, ha azt a látszatot keltjük, hogy vannak igazi autonómiaharcosok és vannak olyanok, akik ezzel szemben állnak" - mondta az RMDSZ elnöke.
   
Kelemen Hunor rámutatott: az RMDSZ-nek partnereket kell keresnie a román társadalomban, az európai példákra és az 1918-as gyulafehérvári román nemzetgyűlés ígéreteire hivatkozva.
   
Az RMDSZ elnöke kijelentette: Románia alkotmányának módosítása nem kényszer, hanem lehetőség arra, hogy Románia leszámoljon a nemzetállam 19. századi fogalmával, és a nemzeti közösségek államává lépjen elő. "Olyan alkotmányt akarunk, amely végre államalkotó tényezőként ismeri el a nemzeti kisebbségeket, amely szabad használatot biztosít nemzeti szimbólumainknak, és amely megteremti a közösségi autonómia lehetőségét. Szorgalmazzuk továbbá, hogy a hivatalos román nyelv mellett regionálisan a kisebbségek nyelve is legyen hivatalos" - hangoztatta Kelemen.
   
A kormány támogatja a határon túli magyar közösségeket

A kongresszust a magyar kormány és a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) nevében üdvözlő Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes rámutatott: az anyaország abban érdekelt, hogy Románia sikeres legyen, és az erdélyi magyarság szülőföldjén otthon érezze magát.

Semjén Zsolt nyomatékosította: a magyar kormány alkotmányos felelősséget visel a határon túli magyar közösségekért, támogatja őket céljaik elérésében. Ha más nemzetiségeknek lehet területi autonómiájuk az EU-ban, akkor a magyaroknak is lehet. "Nem vagyunk alábbvalók egyetlen más nemzetnél sem" - jelentette ki.
   
A Romániát nemzetállamként meghatározó alkotmány első cikkelyének megváltoztatására nincs reális esély, de olyan módosításra igen, amely garantálja, hogy a romániai magyarok az ország részei, egyenlő és legitim polgárai - mondta az RMDSZ kongresszusán Victor Ponta román miniszterelnök, a kormányzó Szociáldemokrata Párt elnöke.
   
Ponta hangsúlyozta: elengedhetetlen, hogy a román kormány mindig párbeszédet folytasson az RMDSZ-szel, mint a magyar közösség egyetlen választói legitimitással rendelkező képviseletével.

Érdemes buzdítani
   
Rogán Antal, a Fidesz-frakció vezetője "a Kárpát-medence legnagyobb és legerősebb magyar politikai érdekképviseletének" tolmácsolta pártja üzenetét. Az erdélyi magyarok céljainak magyarországi támogatása mellett a jövő évi magyarországi választásokra is kitért. Rogán Antal elmondta, érdemes élni a lehetőséggel, és minden határon túli politikai szervezetnek érdemes a választási részvételre buzdítania a magyar közösség tagjait.
   
Az RMDSZ kongresszusát Crin Antonescu a bukaresti kormánykoalícióban részt vevő Nemzeti Liberális Párt elnöke, Vasile Blaga az ellenzéki Demokrata Liberális Párt, Mihai Razvan Ungureanu volt miniszterelnök, a Polgári Erő elnöke, Berényi József, a szlovákiai Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke, Hans Heinrich Hansen, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke is köszöntötte. Az Európai Néppárt elnöke, Wilfried Martens videoüzenetet küldött a résztvevőknek.
   
Az RMDSZ által "feladatkijelölőnek" nevezett, program- és alapszabály-módosító kongresszuson a küldöttek programdokumentumot fogadtak el a szövetség alkotmánymódosító javaslatairól, a romániai régiók megszervezéséről, az RMDSZ Székelyföld-, illetve szórvány-stratégiájáról, a kisebbségvédelmi szabályozást szorgalmazó európai polgári kezdeményezésről. A kongresszus dokumentumban utasította el a magyar közösséget ért sorozatos támadásokat, és kijelentette: minden demokratikus eszközzel kiáll a jogalap nélkül meghurcolt felelős tisztségviselői mellett.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések