ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"A gazdaságfejlesztés motorját a pályázati pénzek jelentik"

Csepreghy Nándor szerint minden félnek meg kell értenie, hogy nincs sikeres Európa sikeres Magyarország nélkül, és nincs sikeres Magyarország sikeres Európai Unió nélkül.
Létrehozva: 2013. november 7., 13:48 | Utoljára frissítve: 2013. november 7., 14:02
nyomtat küld

A Miniszterelnökség helyettes államtitkára erről csütörtökön, a MAG - Magyar Gazdaságfejlesztési Központ és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) által Budapesten rendezett nemzetközi konferencián beszélt. Csepreghy Nándor elmondta: a magyar gazdaságfejlesztés motorját a pályázati pénzek jelentik, nem mindegy, hogy ezeket a pénzeket milyen területen, milyen hatékonysággal használja fel az ország, ezért a kormány az elmúlt időszakban a hazai és az uniós források összehangolására helyezte a hangsúlyt.
   
Az uniós források megléte azonban önmagában nem elég ahhoz, hogy Magyarország profitáljon ezekből a támogatásokból, s ezáltal az Európai Unió versenyképessége is javuljon. Ehhez hatékonyan működő rendszerekre és párbeszédre van szükség a különböző fejlesztésekben érintett szereplők, a kormány és az EU között - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
   
"Brüsszel az egész európai közösséget szeretné a világgazdasági verseny meghatározott pozíciójában tartani, mi pedig ennek a motornak szeretnénk egyre fontosabb, és meghatározó alkatrészévé válni" - mondta.
   
A 2014-2020. közötti uniós költségvetési ciklus tervezésekor - tanulva a jelenlegi időszak hibáiból - fontos szempont az is, hogy könnyebben elérhetőek legyenek a támogatások - emelte ki. Hozzátette: a munka már a múlt évben megkezdődött, a tárcakonzultációt követően mind a kilenc operatív programot egységes "társadalmasításra" bocsátották, lehetőséget adva a gazdasági és a civil partnereknek arra, hogy az egész stratégiát látva formáljanak véleményt a fejlesztési programokról.
   
A Miniszterelnökség által irányított konzultációnak Csepreghy Nándor szerint már most komoly eredményei vannak, eddig közel 14 ezren tekintették meg a dokumentumokat, s fűztek hozzá véleményt. A következő hetekben pedig az egyes operatív programokat részletesen megvitató rendezvények megteremtik a szakmai konzultáció lehetőségét.
   
Csepreghy Nándor felidézte, hogy Magyarország az EU 28 tagállama közül az elsők között nyújtotta be az operatív programokat brüsszeli véleményezésre, és azok között volt, akiknek az anyagát a bizottság az elsők között tartotta szakmai vitára érdemesnek. Magyarország szeretne az elsők között lenni a végleges programokat benyújtók között is - tette hozzá.
   
A 2014-2020. közötti ciklus változásai közül kiemelte, hogy a jelenlegi 24 százalék helyett szeretnék a Magyarország által felhasználható pénzügyi keret 60 százalékát közvetlen gazdaságfejlesztésre fordítani, s ezt - alkalmazkodva az uniós elvárásokhoz is - olyan döntéshozatali centrumokon keresztül fogják megvalósítani, amelyek a jelenleginél sokkal közelebb vannak a szakpolitika letéteményeseiként működő minisztériumokhoz. A döntéseket az adott régió igényeit a legjobban ismerő centrumokban hozzák majd meg.
   
Erich Unterwurzacher, a brüsszeli Regionális Politikai Főigazgatóság igazgatója a rendezvényen elmondta: az új szabályozás biztosítja, hogy 2014-2020. között megvalósuljon a koordináció a különböző alapok között. Hozzátette ugyanakkor, hogy még lehetnek változások.
   
Az igazgató hangsúlyozta a strukturális alapok kihasználásának fontosságát, megjegyezve, hogy Szlovákia, Csehország és Magyarország ebben nem jár élen.
   
Beszélt arról is, hogy a célorientáltság nagyon fontos. Megjegyezte, az évek során ezzel kapcsolatban kritika is érte az Európai Uniót, ugyanis sokszor a megfelelő források elérhetőek, de az eredményeket nem lehet látni. Az egyes operatív programok teljesítményének értékelése azért fontos, mert az alapján több pénzt lehet allokálni a jól teljesítő programokra, a gyengébben teljesítőkből pedig forráskivonásra kerülhet sor - mondta.
   
Az igazgató beszélt az átláthatóság fontosságáról is. A programoknak, résztvevőknek és partneri megállapodásoknak átláthatónak kell lenniük. A hibák nagy arányban kapcsolódnak az átláthatóság hiányához, a jövőben ez kritikus jelentőségű lehet - hívta fel a figyelmet. Hozzátette: bíznak abban, hogy mindenki sikeres lesz, s nem lesz szükség brüsszeli kiigazításra.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések