ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szombattól életbe lép a kibővített árfolyamgát

Szombaton lép életbe a könnyített árfolyamgát és a téli kilakoltatási moratórium - a törvényt mai napon kihirdették.  Mostantól azok is élhetnek az árfolyamgát lehetőségével, akik számára az eddigi feltételek ezt nem tették lehetővé. A meghosszabbított téli kilakoltatási moratórium pedig április végéig garantálja, hogy ne lehessen senkit az utcára tenni télen. A Fidesz álláspontja szerint a magyar családok otthonainak mentését szolgáló átfogó megoldás kidolgozása alól tovább már nem húzhatják ki magukat sem a bankok, sem a bíróságok.
Létrehozva: 2013. november 8., 16:19
nyomtat küld

A kibővített és könnyített árfolyamgát immár mindenki számára hozzáférhetővé válik. Az árfolyamgát lényege változatlan: az ügyfelek akár 40-45%-kal alacsonyabb törlesztő-részletet is fizethetnek a rögzített árfolyamnak köszönhetően: a svájci frank alapú hitelt 180, az eurót 250, a japán jent pedig 2,5 forinton lehet törleszteni legfeljebb öt évig, illetve a devizakölcsön lejártáig lehet alkalmazni.

Az árfolyamgát vonatkozik a lakáscélú és a szabad felhasználású devizahitelekre is. A rögzített és az aktuális árfolyam különbségéből adódó összeg egy gyűjtőszámlán halmozódik. A kamattörlesztés rögzített árfolyam feletti részét a bank és az állam átvállalja, az ügyfélnek csak a tőkerészt kell később visszafizetnie. A gyűjtőszámlán összegyűlő összeg alacsony kamatozású forintalapú hitelként működik. Az árfolyamgát tehát továbbra is kizárólag csak előnyökkel jár az ügyfelek részére.

A most életbe lépett módosításokkal azonban akár már mától is sokkal könnyebben be lehet lépni az árfolyamgátba, mint eddig. Nem akadály többé, ha valaki már valamilyen más fizetéskönnyítő program hatálya alatt áll és az sem, ha 90 napon túli tartozása van. Ez utóbbi miatt eddig több mint 150 ezer család nem tudott belépni a programba. Egyetlen feltétel maradt az árfolyamgátba való belépéshez: a devizakölcsön fedezetéül szolgáló ingatlan nem állhat végrehajtás alatt. A bankokat az adósság egy jelentős részének elengedésére is ösztönzi a kormány. Az árfolyamgátba belépő, 90 napon túli devizahitel-tartozással rendelkező adósoknál az állam csak akkor vállal garanciát a gyűjtőszámlára, ha a bankok elengedik a tartozás egy részét. A tartozást úgy kell elengedni, hogy az adósság utána kevesebb legyen, mint a kölcsön fedezetéül szolgáló ingatlan értékének 95 százaléka. Ez azt jelenti, hogy a bankok átlagosan 20-25 százaléknyi hitelt engedhetnek el az állami kezességvállalás feltételeként.

Sajnálattal tapasztaltuk, hogy egyes bankok ismét megengedhetetlen reakciókat tettek; a késedelmes fizetésű ügyfelek szerződéseit hirtelen elkezdték felmondani, így próbálták még gyorsan megakadályozni, hogy ügyfeleik belépjenek a könnyített árfolyamgát-rendszerbe. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője felkérte a pénzügyi felügyeletet ellátó Magyar Nemzeti Bankot, hogy minden esetben külön vizsgálja meg a napokban történt szerződésfelmondásokat, mert a bankok vélhetően a most életbe lépett könnyített árfolyamgátat akarták még gyorsan kijátszani az ügyfeleik kárára.

A most életbe lépett törvénymódosítások mellett a kormánypárt az egymásnak ellentmondó bírósági ítéletek miatt várja a Kúriától jogegységi határozatot is, mert mindaddig, amíg a bíróságok egymásnak teljesen ellentmondó döntéseket hoznak a devizahiteles perekben, addig nem lehet megnyugtatóan rendezni a jogszabályi környezetet.  A kormány Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi minisztert kérte fel, hogy minél hamarabb indítson jogi konzultációt a devizahitelek ügyében. A Bankszövetséget pedig arra kérte a Fidesz, hogy hozza nyilvánosságra javaslatait és folytasson azokról érdemi konzultációt a devizahiteleseket képviselő szervezetekkel.  A bankok továbbra sem vonhatják ki magukat a felelősség alól, hiszen a bajba jutott családok helyzetért a felelősség elsősorban őket terheli.

A kormányváltás óta az otthonmentés ügye folyamatosan a kormány napirendjén van. 2010-ben a deviza jelzáloghiteles szerződések száma 735 ezer darab volt, közülük eddig félmillió családnak tudott segíteni a kormány. Az eddigi intézkedéseknek köszönhetően már 1000 milliárd devizaadósságtól menekültek meg a lakástulajdonosok. Százhetvenezer hiteles élt a végtörlesztés lehetőségével, ugyanennyien az árfolyamgát lehetőségével. A Nemzeti Eszközkezelő tavaly 600 lakást vásárolt meg, idén 15 ezer család megmentésében tud segíteni. A legnehezebb helyzetben lévőknek az ócsai lakópark nyújt új esélyt. A családok fizetőképességét, megélhetését emellett rezsicsökkentés, adócsökkentés, a reálbérek emelkedése, béremelési és foglalkoztatási programok segíti.

A devizahitelesek drámai helyzetéért azonban nemcsak a bankok felelősek, hanem a Gyurcsány-Bajnai-kormány is. 2002 után a szocialista kormányok sorra szüntették meg az első Orbán-kormány alatti otthonteremtési támogatásokat.  1998 és 2002 között az első Orbán-kormány jelentős összegeket fordított otthonteremtési támogatásokra, kamattámogatás segítette, hogy a fiatalok lakást tudjanak venni. Ennek köszönhetően 2004-ig szinte egyeduralkodó volt a forinthitel a lakáshitelpiacon, a lakosság teljes lakáshitel-állománynak mindössze csak  1%-a (20 milliárd forint) volt devizahitel.  A baloldal azonban megszüntette az első Orbán-kormány alatt létező otthonteremtési programot. Az egyre dráguló forinthitel miatt devizahitelekbe taszították a családokat. A devizahitelezés szabályozását azonban - a bankok érdekeit nézve - nem erősítették meg, így semmi sem védte az embereket a kockázatoktól.  2009-ben már minden harmadik háztartásnak volt devizahitele.

A baloldali kormányzás idején a devizahitelek összege a 140-szeresére emelkedett. 2010-re a magyar lakosság több mint 6300 milliárd forint értékű lakáshitelt nyögött, a hitelek fele már devizahitel volt. Több százezer otthonra került banki jelzálog. A lakosságot emellett megszorítások sújtották, nőttek az adók, a rezsi, csökkent a fizetések értéke. A gazdasági válság pedig úgy megbillentette az egyébként is sérülékeny és eladósodott Magyarországot és a forintot, hogy a törlesztő-részletek többszörösére ugrottak, az egyébként is megélhetési gondokkal küzdő magyar családok számára elviselhetetlen teher lett a devizahitel, amiből saját maguktól képtelenek kiszabadulni. A bajbajutott devizahitelesek helyzete a bizonyíték arra, hová vezet az olyan szélsőséges gazdaságpolitika, amely soha nem az emberek, hanem mindig a bankok oldalán állt.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések