ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Hazánk kiemelt célja a romastratégia elfogadása

A társadalmi kirekesztés megelőzéséről, a romák integrációjának lehetőségeiről tanácskoznak csütörtöktől két napon át Budapesten az EU, nemzetközi szervezetek és roma civil szervezetek képviselői.
Létrehozva: 2011. április 6., 18:03 | Utoljára frissítve: 2011. április 7., 11:09
nyomtat küld

A romaintegráció európai platformjának ötletét az első európai romacsúcson vetették fel 2008 szeptemberében Brüsszelben. Az eseményt követően a tagállamok felkérték az Európai Bizottságot, hogy szervezze meg a tagállamok helyes gyakorlatának és tapasztalatainak cseréjét, nyújtson támogatást az elemzésekhez, és ösztönözze a romaügyekben érintettek együttműködését.

A platform a nemzeti kormányzatokat, valamint az EU, nemzetközi szervezetek és roma civil szervezetek képviselőit tömöríti. A találkozó arra is alkalmat ad, hogy ismertessék a közelmúltban elért uniós sikereket: a romák integrációjának uniós stratégiájáról szóló állásfoglalást, amelyet március 9-én fogadott el az Európai Parlament (EP) , valamint a nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretrendszeréről kidolgozott koncepciót, amelyet kedden mutatott be a bizottság Strasbourgban.

A bizottság megállapította: összehangolt, de országonként a helyi adottságokhoz alkalmazkodó fellépésre van szükség ahhoz, hogy az unióban előrébb lehessen jutni a romák társadalmi integrációjának ügyében.

Az előterjesztés szerint a tagországoknak még az idén ki kell dolgozniuk terveiket. Győri Enikő EU-ügyekért felelős államtitkár az EP-ben a témáról folytatott keddi plenáris vitában emlékeztetett arra, hogy a romákat továbbra is nagy arányban sújtja a mélyszegénység, a diszkrimináció és az, hogy a társadalom peremére szorulnak. Ideje, hogy javuljon a helyzet - tette hozzá.

A magyar elnökség tervei szerint június 24-én, a félévet lezáró állam- és kormányfői csúcsértekezleten a tagállamok vezetői jóváhagyhatják az európai romastratégiát.

Az EP a múlt hónap elején elfogadta Járóka Lívia néppárti (Fidesz) képviselő e témához kapcsolódó jelentését, amely szerint a romák társadalmi, kulturális és gazdasági beilleszkedésének segítéséért biztosítani kell az egyenlőség elvének érvényesülését a foglalkoztatásban és az oktatásban, védeni kell a romák alapvető jogait, javítani az uniós források felhasználásának hatékonyságát, valamint be kell vonni a roma nőket is a társadalmi felzárkózási politika alakításába.

A képviselő szerint el kell érni, hogy az uniós és a tagállami források tartós javulást eredményezzenek a romák életkörülményeiben. Ehhez olyan, a város környéki és falusi szegénységet mérséklő programokra van szükség, amelyek a 2007-2013-as időszakhoz képest hosszabb távon működnek a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben.

Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára korábban úgy fogalmazott, a keretstratégia megalkotásában kulcskérdés, hogyan jelölik ki a helyes arányokat az uniós és a tagállami felelősség között. Szerinte az uniónak főként az a feladata, hogy az eddiginél célzottabban bocsásson rendelkezésre forrásokat, és azok felhasználását alaposabban ellenőrizze. Úgy vélekedett, Magyarországon nagyon sok jó gyakorlat is felhalmozódott a romaügy kezelését illetően, ami hasznára válhat az egész uniónak.

Az unióban jelenleg mintegy 8-12 millió roma él, és mint a KIM korábban közölte, társadalmi integrációjuk fontos gazdasági érdek is, hiszen kihasználatlan munkaerőt jelentenek; foglalkoztatásuk hozzájárulhat a versenyképesség növeléséhez és a szociális ellátórendszerek fenntarthatóságához.

A magyar elnökség elképzelése, hogy a roma keretstratégiát programjának egyik fő céljává teszi, különösen azért kapott támogatást, mert tavaly nyáron a franciaországi romák kitoloncolása miatt ismét nyilvánvalóvá vált, hogy az unióban megoldást kell találni a romák társadalmi felzárkóztatására. Az EU-tagállamokban a teljes lakossághoz képest legnagyobb arányban Romániában, Bulgáriában, Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban és Spanyolországban élnek romák.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések