ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Elfogadhatják a romastratégia szövegét

Az Európai Unió foglalkoztatási, szociálpolitikai, egészségügyi és fogyasztóvédelmi tanácsa (EPSCO) csütörtöki ülésén megtárgyalja és várhatóan elfogadja a roma keretstratégia szövegét - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága szerdán az MTI-vel.
Létrehozva: 2011. május 18., 18:35
nyomtat küld

Az EPSCO-miniszterek brüsszeli ülését kifejezetten a romastratégia megvitatására hívták össze. A soros magyar EU-elnökség a téma összetettsége miatt kezdeményezte, hogy az EPSCO és több más érintett tanácsi formáció a romastratégiával összefüggésben megtárgyalja a hatáskörébe tartozó kérdéseket. A viták összefoglalóját az általános ügyek tanácsának jövő hétfői ülésére nyújtják be elnökségi jelentésként.

A magyar EU-elnökség célja, hogy az Európai Tanács júniusban elfogadja a tagállamok romaintegrációs stratégiáinak európai keretrendszerét, az európai romastratégiát. Budapest tervei szerint az elnökségi félévet lezáró június 24-i állam- és kormányfői csúcsértekezleten hagyhatják jóvá az európai keretstratégiát.

Az Európai Parlament márciusban elfogadta Járóka Lívia néppárti (Fidesz) képviselő e témához kapcsolódó jelentését, amely szerint a romák társadalmi, kulturális és gazdasági beilleszkedésének segítéséért biztosítani kell az egyenlőség elvének érvényesülését a foglalkoztatásban és az oktatásban, védeni kell a romák alapvető jogait, javítani az uniós források felhasználásának hatékonyságát, valamint be kell vonni a roma nőket is a társadalmi felzárkózási politika alakításába. A képviselő szerint el kell érni, hogy az uniós és a tagállami források tartós javulást eredményezzenek a romák életkörülményeiben.

Balog Zoltán, a KIM társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára korábban úgy fogalmazott: a keretstratégia megalkotásában kulcskérdés, hogyan jelölik ki a helyes arányokat az uniós és a tagállami felelősség között. Szerinte az uniónak főként az a feladata, hogy az eddiginél célzottabban bocsásson rendelkezésre forrásokat, és azok felhasználását alaposabban ellenőrizze.

Az unióban jelenleg mintegy 8-12 millió roma él, és mint a KIM korábban közölte, társadalmi integrációjuk fontos gazdasági érdek is, hiszen kihasználatlan munkaerőt jelentenek; foglalkoztatásuk hozzájárulhat a versenyképesség növeléséhez, a szociális ellátórendszerek fenntarthatóságához.

A roma keretstratégia elfogadására irányuló magyar EU-elnökségi cél különösen azért kapott nagy támogatást, mert tavaly nyáron a franciaországi romák kitoloncolása miatt ismét nyilvánvalóvá vált: az unióban megoldást kell találni a romák társadalmi felzárkóztatására. Az EU-tagállamokban legnagyobb arányban Romániában, Bulgáriában, Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban és Spanyolországban élnek romák.

Viviane Reding uniós biztos az V. Európai Roma Platform budapesti tanácskozásán április elején arról beszélt: kemény küzdelem eredménye a nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretrendszeréről kidolgozott európai bizottsági koncepció, és bár sokan megkísérlik majd "felhígítani" a stratégiát, ezt nem szabad hagyni. A jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós polgárságért felelős biztos kijelentette, hogy minden tagállamnak ki kell dolgoznia a nemzeti romastratégiáját.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések