ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Szükség van arra, hogy nemzeti értékeinket azonosítsuk"

A kormány megalakulása óta kiemelt feladatnak tekinti a magyar értékek védelmét, és ezt a célt szolgálja a kabinet által elfogadott Hungarikumról szóló törvény tervezete – hangzott el Fazekas Sándor és Giró-Szász András szerdai sajtótájékoztatóján.
Létrehozva: 2012. január 18., 11:50 | Utoljára frissítve: 2012. január 18., 14:58
nyomtat küld

A hungarikumok nemzeti örökségünk megőrzendő, egyedülálló részét képezik, a magyarok hírnevét öregbítik a világban, és a magyarok megbecsülését erősítik – hangsúlyozta Giró-Szász András. A hungarikumok kapcsán olyan nemzeti értékekről beszélünk, - idehaza és külföldön egyaránt – melyek a nemzeti örökséghez való tartozást bizonyítják mindannyiunk számára. Szükség van arra, hogy nemzeti értékeinket azonosítsuk, és egy olyan törzsanyagot képezzünk, mely összefogja ezen értékeket – indokolta a törvényt a kormányszóvivő.

Giró-Szász András elmondta, a magyar értéktár gyűjtené össze a hungarikumokat. Egy neves szakértőkből álló testület lenne hivatva arra, hogy meghatározza, mely termékek, örökségünkhöz kapcsolódó dolgok tartozhatnak a hungarikumok kategóriájába. A kormány célja, hogy nemzeti értékeink széleskörű védelmet kapjanak idehaza és külföldön, a közvélemény megismerhesse ezen értékeinket, erősödjön az országmárka, és gazdasági, kulturális, szellemi teljesítményünk a nemzetközi elismertség központjába kerüljön – fogalmazott Giró-Szász András.

A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló törvénytervezetet tavaszi ülésszakán tárgyalja a parlament, a tárca 2011. december 30-án terjesztette az országgyűlés elé – tájékoztatott Fazekas Sándor. A vidékfejlesztési miniszter aláhúzta: a Darányi Terv egyik legfontosabb eleme a hungarikumok, a magyar értékek védelme. A politikus emlékeztetett: a törvény megalkotására kivételesen egységes politikai akarat adott felhatalmazást, 2008. júniusában az országgyűlés egyhangúlag határozott a Hungarikum törvény ügyében. Az elmúlt években széleskörű társadalmi egyeztetés folyt; egyesületek, társadalmi szervezetek, az MTA, a Gazdasági Versenyhivatal, és érdekvédelmi szervezetek is részt vettek a munkában – fűzte hozzá. A miniszter külön megköszönte Lezsák Sándornak, az Országgyűlés alelnökének és Simicskó István államtitkárnak a munkában való közreműködését.

Fazekas Sándor felhívta a figyelmet arra is, hogy annak idején fogalmi vita is volt atekintetben, hogy mik legyenek a hungarikumok. Végül az az álláspont kapta a legnagyobb támogatottságot, hogy a magyar nemzeti érték körébe sorolható, magyarsághoz kapcsolódó tárgyak, szellemi és kulturális javak, szokások, jelképek, a nemzettudatot megtestesítő alkotások azok, melyek hungarikumként összefoglalhatóak – fejtette ki a vidékfejlesztési miniszter.

„A magyarság teljesítményét szeretnénk összesíteni”

A miniszter a megőrzendő örökségek közé kell sorolta a Kárpát-medencében velünk élő nemzetiségek értékeit, szokásait is.

A magyar folklór kimeríthetetlen tárháza nemzeti értékeinknek. Szokásaink, hagyományaink, hímzéseink, a magyar népzene és tánc mind a magyar szellemiséget testesítik meg – folytatta Fazekas. Hozzátette: régi és új hungarikumokról egyaránt beszélhetünk, hiszen az említettek mellett például a Rubik-kocka, vagy a Túró Rudi a mai generációk előtt is ismert értékeknek számítanak.

Fazekas kifejtette: a tervezet tartalmazza a hungarikumok számbavételének módját is. Nemzeti értékeink lépcsőzetes, egyfajta „hungarikumpiramist” fognak képezni. Első körben helyi értéktárakat kell összeállítani, ezt a megyék és tájegységek értéktárai követik majd, amelyeket önkormányzatok, társadalmi szervezetek, muzeológusok, lokálpatrióták, néprajzkutatók, pedagógusok sok helyen már el is végeztek – ismertette a vidékfejlesztési miniszter. Hozzátette: a Magyar Értéktárat neves szakemberekből álló, tizenhárom fősre tervezett grémium, az úgynevezett Hungarikum Bizottság állítja majd össze a helyi és ágazati értéktárak összesítésével. A testületet rangos magyar intézmények, tudományágak, egyházak képviselői alkotják, a határon túli magyarság képviselőivel kiegészülve. A Magyar Értéktár legjavából választja majd ki a bizottság a jellegzetes magyar értékeket, amelyek hungarikum tanúsító védjegyet kaphatnak.

Meggyőződésem, hogy ezek a hungarikumok öregbítik hírnevünket, növelik megbecsülésünket az unióban és világszerte – húzta alá Fazekas Sándor.

A fideszes politikus hangsúlyozta: nemzeti értékeink széles körű hazai és külföldi bemutatása mind az országmárka erősítésében, mind gazdasági, kulturális és szellemi teljesítményünk elismertetése szempontjából kiemelkedő jelentőségű. Mindezzel a magyarság teljesítményét szeretnénk összesíteni – fogalmazott Fazekas.

Úgy folytatta, a hungarikumok nemzeti önbecsülésünk mellett gazdasági lehetőségeket is rejtenek: segíthetik a kis- és középvállalkozások fejlődését, megerősödését, életképességét.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések