ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szijjártó: Hazánk számára fontos tényező Törökország

Magyarország uniós tagsága kezdete óta támogatja Törökország integrációs törekvéseit - hangsúlyozta a külgazdaságért és külügyekért felelős államtitkár.
Létrehozva: 2013. február 6., 08:42
nyomtat küld

Törökország sikere biztatás Magyarország számára - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Recep Tayyip Erdogan török kormányfővel folytatott keddi budapesti megbeszélését követően. Szijjártó Péter, a Miniszterelnöki Hivatal külgazdaságért és külügyekért felelős államtitkára a M1 Ma reggel című műsorában elmondta: Magyarország uniós tagsága kezdete óta támogatja Törökország integrációs törekvéseit. Szerinte az Európai Unió akkor lenne erősebb, ha bővülne, és amennyiben a kelet-európai országok már a rendszerváltás után csatlakozhattak volna az EU-hoz, az unió erősebb állapotában szembesülhetne a mostani kihívásokkal. A politikus annak a véleményének adott hangot, hogy az Európai Unió jelenleg bővítés-ellenes.

Az államtitkár kifejtette: a miniszterelnöki találkozón szó esett arról, hogy Törökország az elmúlt három évben folyamatos gazdasági növekedést, egy nyolc százalék feletti növekedési ütemet tudhat magáénak. Törökország egy "keleti nyitás"-típusú külgazdasági stratégiát követ, erős a jelenléte a keleti piacon, Magyarországnál korábban felismerte, hogy egy szövetségkötési verseny indult meg a világban. A magyar kormány 2010 után „nevezett be” ebbe a versenybe – mondta Szijjártó Péter. 

Szijjártó kijelentette: Magyarország számára fontos tényező Törökország, hiszen a két ország éves kereskedelme 1,7 milliárd dollár, amelyet a tervek szerint 2015-re a duplájára, azaz öt milliárd dollárra emelnének. A megbeszélésen többek között Orbán Viktor miniszterelnök elfogadta török kollégájának egy energiaügyi munkacsoport létrehozására vonatkozó javaslatát; Törökország – Oroszországgal kötött megállapodása alapján – saját atomenergia-programjában működne együtt Magyarországgal – sorolta az államtitkár.

Hazánk évente nagyjából hetvenezer élő szarvasmarhát exportál Törökországba, amennyiben a török állategészségügyi szabályozás lehetővé tenné, ez a szám is emelkedhetne. Szijjártó Péter elmondta, a magyar miniszterelnök a Magyarországon szerzett diplomák gyorsabb törökországi elfogadását is megemlítette a találkozón, valamint arról is megállapodás született, hogy a két ország közötti vízumkötelezettséget miként lehetne a legenyhébb fokozatra átalakítani.

A Miniszterelnöki Hivatal államtitkára rámutatott arra is, hogy Törökország az elmúlt évtizedben megduplázta a GDP-jét, amelyhez elengedhetetlen volt a török kormány részéről a hazai vállalatok export tevékenységének erőteljes támogatása. Magyarország szintén több programot indított az elmúlt két évben a vállalatok exportját támogatva – tette hozzá Szijjártó.

(hirado.hu-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések