ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Martonyi: Jól haladtak előre a dolgok

Nagyon jól haladtak előre a dolgok francia-magyar kapcsolatok minden területén az elmúlt egy év alatt, beleértve a kulturális, a gazdasági és politikai kérdéseket is - mondta az MTI-nek Párizsban kedden Martonyi János külügyminiszter, akit hivatalában fogadott francia kollegája, Laurent Fabius.
Létrehozva: 2013. november 5., 15:05 | Utoljára frissítve: 2013. november 5., 16:49
nyomtat küld

A két tárcavezető utoljára egy évvel ezelőtt találkozott Párizsban, s abban állapodott meg, hogy minden lehetséges területen dinamizálják a kétoldalú kapcsolatokat. Most a magyar fél tájékoztatása szerint azt állapították meg, hogy a dolgok nagyon jól haladtak előre a kétoldalú kapcsolatok minden területén. Kulturális területen Martonyi szavai szerint "számtalan kiállítást" rendeztek, többek között a francia festészetből Magyarországon, illetve október 14-én a két köztársasági elnök fővédnökségével nyílt meg a párizsi Orsay Múzeumban az Allegro Barbaro: Bartók Béla és a magyar modernizmus 1905-1920 című kiállítás. Ezenkívül Martonyi korábbi ígéretének megfelelően Veresné Novák Katalin személyében frankofón ügyekért felelős miniszteri biztost nevezett ki, valamint néhány héttel ezelőtt megalakult a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) a francia centrum. Martonyi ezt csak kezdetnek tekinti egy olyan francia egyetem létrehozásához, amely túlmutatna a francia-magyar kétoldalú kapcsolatokon, mivel az intézménybe Magyarország Délkelet-Európából és Afrikából szeretne frankofón diákokat vonzani. "Nagyon szeretnénk ehhez Franciaországtól és általában a frankofón országoktól pénzügyi támogatást kapni" - hangsúlyozta Martonyi, megemlítve, hogy nem a finanszírozás áthárításáról van szó, hiszen a magyar kormány abban jelentős részt vállal, a nemzetközi támogatás azonban szerinte elengedhetetlen az egyetem megvalósításához.       
   
A közel egyórás megbeszélést követően a külügyminiszter arra emlékeztetett, hogy "az elmúlt két-három évben elég sok idő és energia ment el a (gazdasági jellegű) viták rendezésére". A továbblépés érdekében ezért a tárcavezetők egy cselekvési terv kidolgozásában állapodtak meg. Ennek a kereskedelmi és befektetési bővítések mellett lesz egy gazdasági fejezete is, amely részletesen felsorolja majd a fejleszthető területeket, például a gyógyszeripart, a közlekedési korszerűsítési projekteket vagy a nukleáris kutatások összehangolását - emelte ki a külügyminiszter.
   
Az Európai Unió keleti partnerség programját illetően a felek egyetértettek abban, hogy "stratégiai jelentőségű kérdés" Ukrajna társulási és szabadkereskedelmi megállapodásának az aláírása a november 28-29-i vilniusi csúcstalálkozón. Jelenleg úgy néz ki a helyzet, hogy lesz egy részleges megoldás, ami biztosítja azt, hogy a társulási szerződést alá lehessen írni - mondta Martonyi, aki francia partnerét tájékoztatta a visegrádi csoport és a Közép-európai Kezdeményezés külügyminisztereinek múlt heti gödöllői találkozójának ezzel kapcsolatos következtetéseiről is, miszerint ezen országok számára különösen fontos, hogy az aláírás megtörténjen. A megbeszélésen szóba került az amerikai lehallgatási ügy: a két fél tájékoztatta egymást azokról a megbeszélésekről, amelyeket az elmúlt napokban folytattak amerikai partnereikkel. Martonyi elmondása szerint az ügynek a hírszerzési része alapvetően kétoldalú téma, ezért az ezzel kapcsolatos megbeszéléseket az egyes államok külön-külön folytatják, de amennyire lehetséges és célszerű, egymást is tájékoztatják. Az ügy adatvédelmi oldalának azonban európai uniós hatásköre is van, amelyet szigorúan szabályozni kell és a kérdés nemzetközi szinten is rendezni kell - hívta fel a figyelmet a külügyminiszter. "Többről van szó, mint egy hírszerzési vagy kémkedési történetről, itt alapvetően emberi jogokról van szó, amelyeket tiszteletben kell tartani" - tette hozzá Martonyi, aki szerint a politikai hírszerzési tevékenységi is "súlyos ügy", különösen baráti államok között, de ennél "sokkal súlyosabb, ha az állampolgárok millióinak a magántitokhoz való jogát sérelem éri, mert az az egész világ sorsát negatívan befolyásolja".
   
A megbeszélését követően Martonyi Jánost munkaebéden látta vendégül Rudy Salles centrista képviselő, a nemzetgyűlés Francia-Magyar Baráti Társaságának elnöke.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések